Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.7.2015 - 20.9.2015

Filmový kouzelník Karel Zeman očaruje Milán

U příležitosti 105. výročí narození českého režiséra Karla Zemana (1910-1989), geniálního průkopníka trikových filmů a uznávané osobnosti světové kinematografie, připravilo České centrum v Miláně a Muzeum Karla Zemana v Praze ve spolupráci s Filmovým Archivem v Miláně a Fondazione Cineteca Italiana multimediální výstavu věnovanou tvorbě a životu Karla Zemana. Návštěvníci se budou moci seznámit s filmovými triky Karla Zemana, rekvizitami z jeho filmů a mnohým dalším od 18. července až do 20. září 2015 v prostorách Spazio Oberdan v Miláně. Zde také proběhnou projekce vybraných Zemanových filmů (Baron Prášil, Cesta do Pravěku, Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď), které výstavu doprovodí. Výstavu otevře promítání nově restaurované verze filmu Vynález zkázy, jejíž obnovená světová premiéra bude uvedena na filmovém festivalu v Karlových Varech. Zahájení výstavy a projekce se bude konat v sobotu 18.7. od 19.00 ve Spazio Oberdan v Miláně.

Výstava je věnována především Zemanově filmové tvorbě, ve které autor kombinuje hranou, animovanou a loutkovou složku a další výrazné trikové prvky, které uchvátili od 50. let celý svět. Výstava mapuje Zemanovu tvorbu, a to především jeho zásadní díla jako Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. Návštěvníci se tak seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, replikami filmových loutek, kostýmy z vybraných filmů. Především budou mít také možnost nahlédnout do filmové kuchyně a prostřednictvím video záznamů a dalších dokumentárních materiálů zjistit, jak Zeman své trikové scény tvořil a jak poté vypadaly na filmovém plátně.

Ve své době Karla Zemana obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí. Jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna a postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila celou řadu světových filmařů (Steven Spielberg, George Lucas, Peter Jackson, Terry Gilliam a mnoho dalších).

První film, který Zeman realizoval, byl poetický snímek Vánoční sen, který v roce 1946 získal na MFF v Cannes Cenu za nejlepší loutkový film. Jeho průlomovým dílem se stal v roce 1955 film Cesta do pravěku. Film, který mu přinesl světovou slávu, byl ale až Vynález zkázy uvedený v roce 1958 na EXPO 58 v Bruselu, kde byl také oceněn Velkou cenou. Film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob. U příležitosti Zemanova výročí byl film nově zrestaurován a v tomto roce proběhne jeho obnovená světová premiéra.

 

Otevírací doba výstavy:

 Pondělí až pátek: 10:00 - 21:30

Sobota a neděle: 15:00 - 21:30

 

Místo konání:

foyer Spazio Oberdan, Viale Vittorio Veneto 2, Milano

Datum:

Od: 18.7.2015
Do: 20.9.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala