Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.4.2005 0:00 - 0:00

Filmové promítání: Pozor, vizita!

Pravidelná promítání pro studenty českého a jazyka na Sofijské univerzitě a filmového umění na Akademii divadelního a filmového umění v Sofii. K 85. výročí narození Rudolfa Hrušínského byl promítnut film režiséra Karla Kachyni "Pozor, vizita!" z roku 1981.

pozor, vizita!

 

Režie: Karel Kachyňa
Námět: kniha Adolfa Branalda Vizita
Scénář: Vladimír Bor, Karel Kachyňa
Kamera:
Jan Čuřík
Hudba: Luboš Fišer
Hrají:
Prepsl - Rudolf Hrušínský, Manka - Veronika Jeníková, Růžena - Libuše Švormová, Katka - Blažena Holišová, Bartůněk - Ľudovít Greššo, Kafka - Josef Somr, Primář - Bořivoj , avrátil, Julinka - Jiřina Jelenská, Josef - Miroslav Moravec, Anynka - Blanka Lormanová, Traťmistr - Bronislav Poloczek, Mánička - Lenka Pichlíková

 

Na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita vznikl ve studiu Barrandov scénář filmu Pozor, vizita!, jehož autory jsou Vladimír Bor a Karel Kachyňa, který jej i natočil.
     Děj filmu se odehrává kolem roku 1960, kdy vypukne menší krajová epidemie břišního tyfu. Označeným bacilonosičem je i starý Prepsl, svérázný člověk, světoběžník, zemědělský dělník a dnes již penzista, který žije v jedné venkovské rodině za příležitostnou výpomoc v hospodářství. Zpátky se však vrátit nemůže a tak vyvstává otázka; kam půjde? Jedinou možností je, aby zůstal v nemocnici na izolaci infekčního oddělení. Pro člověka, který byl celý život zvyklý žít svobodně, nikde příliš nezakotvil, nezaložil si vlastní rodinu, představuje izolace v podstatě vězení.
Dále se příběh filmu odvíjí v nemocničním prostředí, kde Prepsl navazuje nové kontakty a přátelství s pacienty i s nemocničním personálem, ale stále si na svoji nesvobodu nedokáže zvyknout a několikrát se marně pokouší utéci. V tomto mikrosvětě se odehrávají malá osobní dramata, jejichž prostředníkem se stává právě Prepsl. Ať už je to příběh Bartůňka, starého pána, který během své nemoci prožívá zklamání ze svých dětí, nebo šestnáctiletá Manka z dětského domova, nemající žádné zázemí, které hledá v přátelství s Prepslem. Konfrontací několika různých životních postojů řeší autoři na malé ploše mnoho závažných etických problémů dnešní doby.

Pozor, vizita! Film a doba, č. 9 / 1981, s. 480 - 483.

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

13.4.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala