Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.3.2012 18:15 - 20:00

Česká kinematografie v rámci „Filmových dýchánků“ v Chełmku

Unikátní a nevšední filmy. V rámci cyklu se budou konat dvě české projekce filmů: „Habermannův mlýn“ (6. března) a „Postel“ (3. dubna)!

Cyklus „Filmových dýchánků“ byl zahájen přehledem nejnovější české animace z pražské Akademie výtvarných umění. Česko-chelmské vztahy jsou dosti blízké a počátky kina v Chełmku sahají až do 30. let 20. století  - kino zde vzniklo dokonce z iniciativy českého průmyslníka – Tomáše Bati, který vybudoval v Chełmku továrnu na výrobu obuvi.  V návaznosti na tradici oboustranného vlivu se organizátoři Kina Iluzja MOKSiR  Chełmek soustřeďuje na filmy za Olší – na uznávané tvůrce, ale také ty mladé, hledající se mezi různorodou estetikou a žánry.

 „Habermanův mlýn“ (2010), režie Juraj Herz

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z kontroverzních kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se v mnohých případech spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Jednou z obětí dějin psaných vítězi měl být i německý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě. Okolnosti jeho konce zůstávají dodnes nejasné. Filmový příběh se jeho životním osudem pouze volně inspiroval, ale paradoxy nejšílenějších let dvacátého století prezentuje hrůzně dokonale.

 Další projekce českých „Filmových dýchánků“ v chelmském kině ILUZJA, Plac Kilińskiego 3, se bude konat 3. dubna 2012 v 18:15. Uveden bude film „Postel“ (1998) režiséra Oskara Reifa.

 Více informací Kino ILUZJA MOKSiR Chełmek:

http://www.moksir.chelmek.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=11

Místo konání:
Chełmek, Kino Iluzja, Plac Kilińskiego 3
Datum:

6.3.2012 18:15 - 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala