Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2015 - 27.2.2015

České filmy na Mezinárodním festivalu filmů o lásce v Mons

Třetí únorový týden ovládne město Mons již 31. ročník Mezinárodního festivalu filmů o lásce. Letošní vydání festivalu bude obzvláště výjimečné. Města Mons a Plzeň jsou vyhlášena Evropskými hlavními městy kultury 2015. Díky spolupráci s Českým centrem v Bruselu, Zastoupením Plzeňského kraje v Bruselu, Plzní 2015 a Českým filmovým centrem vám festival nabídne i značnou škálu celovečerních i krátkometrážních filmů z české produkce. Na festival zavítá i několik českých hvězd. Mezi nimi například Marek Beneš, jenž po svém otci převzal péči o dřevěné postavičky Pat a Mat. Návštěvníci se mohou těšit i na večírek zaměřený na českou kulturu a gastronomii. K poslechu zahraje plzeňská kapela Muerta Mente. Festival se bude konat od 20. do 27. února 2015 v kinech Imagix Mons a Plaza Art.

Festival byl založen roku 1984 na podnět Elia Di Rupa s cílem shromáždit nejnovější objevy experimentální i populární kinematografie. Dnes je jedním z nejen nejdéle probíhajících frankofonních festivalů, ale taktéž se řadí mezi první, co se týče inovace, atraktivity a s velkým mezinárodním ohlasem. Letos pořadatelé připravili přímo festivalovou vesnici! Po dobu trvání festivalu se Lotto Mons Expo promění v „Ciné-Village“, kde se diváci budou moci setkat s režiséry, herci a vůbec milovníky filmu, anebo se připojit k některým připraveným akcím, mezi kterými nebudou chybět výstavy, konference, představení či večírky.

 

Více informací o festivalu naleznete na www.fifa-mons.be/fr
Stránky kin: www.imagix.be a www.plaza-art.be

Kde: Imagix Mons, 1, Boulevard André Delvaux - 7000 Mons Plaza Art, Rue de Nimy 12 - 7000 Mons
Kdy: 20.-27. února 2015

 

České filmy na festivalu:

Pocta Jiřímu Menzelovi

OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY – Česko, 1966, 92min.
23/2 - 20h00 Plaza Art

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

 

DONŠAJNI – Česko, 2013, 102min.
24/2 - 18h30 Imagix Mons

Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.

 

DÍRA U HANUŠOVIC – režie Miroslav Krobot, Česko, 2014, 102min.

24/2 - 18h00 Plaza Art,  25/2 - 18h30 Plaza Art

Učitelka němčiny Maruna, toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta tráví čas na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin je považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka, o kterou se sestrou pečuje. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v „Díře" s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události...

Snímek byl zařazen do festivalové soutěže. Po projekci bude následovat debata se scénáristou filmu Lubošem Smékalem.


ZEJTRA NAPOŘÁD – režie Rudolf Havlík, Česko/Slovensko, 2014, 98min.
24/2 - 21h00 Imagix Mons

Každou noc miliony lidí usínají s tím, že změní svůj život a že zítra udělají něco konečně jinak. Petr Kraus je jedním z toho miliónu, stale se honí za něčím, co se tváří být lepší a zároveň utíká před špatnými rozhodnutími ve vidině “zítra”. Zejtra napořád je film o našich snech, o změnách v životě, které chceme udělat, ale často se jich bojíme. Film o přátelství a setkáních, která nelze čekat. Film o svobodě a touze cestovat a přitom vědět, že se máme kam vrátit.

Po projekci bude následovat debata s režisérem snímku Rudolfem Havlíkem.


CESTA VEN 
– režie Petr Václav, Česko, 2014, 103min.
24/2 - 21h00 Imagix Mons,  25/2 - 15h00 Imagix Mons

Příběh silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sáru. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Po projekci bude následovat debata s jedním z producentů Janem Macolou.

 

Konference a debaty:

23/2 - 16h00 Konferenční sál / Lotto Mons Expo 
Konference: “Kinematografie Miloše Formana aneb Film jako prostředek svobody projevu

Po konferenci bude následovat promítání filmu:

Lásky jedné plavovlásky – režie Miloš Forman, Československo, 1965, 80min.

Hrdinka Andula žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že je to ON. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak...

 

Český animovaný film/naučná sekce: 
25/2 - (hodiny promítání budou upřesněny) 

Pat a Mat – režie Marek Beneš, Česko

Nerozlučitelná dvojka nesmírně nadaných kutilů rozesmívá diváky svým talentem a humorem, jimiž je každý díl tohoto animovaného seriálu naplněn až k prasknutí.

Marek Beneš a Tomáš Eiselt nabídnou masterclass pro děti. K vidění budou i loutky Pata a Mata. 

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny – režie Jiří Bárta, Česko/Slovensko/Japonsko, 2009, 73min.

Na půdě v království odložených hraček bydlí panenka Pomněnka a její tři kamarádi: medvídek, rytíř a skřítek. Do jejich světa však vtrhne vládce Říše Zla a trojice s pomocí dalších obyvatel půdy musí Pomněnku zachránit.

Tři oříšky pro Popelku – režie Václav Vorlíček, Československo/Německo, 1973, 75min.

Popelka je milé hodné děvče bez matky a posléze i bez otce, který ji nechá napospas své druhé ženě a její dceři. Obě nemají Popelku rády a mimo jiné se jí snaží všemožně zabránit v tom, aby se zúčastnila plesu, na kterém si má tamní princ konečně najít nevěstu. Osud však Popelce přeje více, nežli obě zlé ženy...

RECEPCE
24/2 - 19h00 Lotto Mons Expo 

Oficiální recepce s ochutnávkami českých specialit se bude konat dne 24. února v Lotto Mons Expo. Po recepci pro zvané bude následovat večírek věnovaný kulturám, který bude letos zaměřen na kulturu českou (oficiální začátek ve 22h30). Návštěvníci budou moci ochutnat české speciality a poslechnout si českou hudbu v podání plzeňské kapely Muerta Mente. Recepci i večírek spoluorganizuje Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu.

 

         

 

Místo konání:
Mons
Datum:

Od: 20.2.2015
Do: 27.2.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala