Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.1.2003 0:00 - 23.1.2003 0:00

Filmový festival Jeden svět

Promítání dokumentárních filmů uvedených v rámci filmového festivalu Jeden svět, který již od roku 1999 pořádá společnost Člověk v tísni, v pátek 17. a ve čtvrtek 23. ledna 2003 od 19 hod.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů s tematikou lidských práv Jeden svět, který společnost Člověk v tísni pořádá každoročně od roku 1999, se stal prvním festivalem tohoto druhu ve střední Evropě. Jeho celková koncepce je srovnatelná se dvěma významnými světovými lidskoprávními festivaly, pořádanými Amnesty International a Human Rights Watch.

Jeden svět je filmovou přehlídkou výjimečných dokumentárních filmů, které většinou ukazují dění v "méně šťastných" částech světa a přibližují život obyvatel zemí, v nichž jsou porušována základní lidská práva. Festival však nepřináší pouze svědectví o lidském utrpení, ale je také pozitivním poselstvím o možnostech vzájemné pomoci a o osudech lidí, kteří měli odvahu vzepřít se proti utlačování a násilí.

Dokumentární filmy uvedené v rámci tohoto festivalu můžete shlédnout v Českém centru 17. a 23. ledna 2003 vždy od 19 hodin.

Program:
pátek 17. ledna - filmy "Úžera" a "Hlasy z ostrova svobody"
čtvrtek 23. ledna - filmy "Odvrácená strana světa" a "Společný domov - Česká republika"


Informace o jednotlivých filmech
"Úžera"
Film Martina Řezníčka vznikl ve spolupráci Společnosti Člověk v tísni a České televize se zabývá lichvou - jevem, který se v posledních letech rozšířil v české romské komunitě. Na příkladě jedné romské rodiny lze sledovat, jak úžera funguje: Půjčíte si částku a za měsíc musíte vrátit dvojnásobek. Pokud nemůžete, dluh se vám opět zdvojnásobí. A tento kolotoč se opakuje až do astronomických částek. Na konci pak číhá nejen nemožnost sumu splatit, ale mnohdy i ohrožení života. Romští věřitelé (úžerníci) se se svými klienty nemazlí.

"Hlasy z ostrova svobody"
Film Petra Jančárka, 2001, 28min
Unikátní soubor výpovědí bývalých vězňů Castrova režimu natočený přímo na Kubě je doplněn o autentické archivní záběry z kubánských věznic.

"Odvrácená strana světa"
Film Petry Procházkové a Jaromíra Štětiny, 2000, 23min
Hlavní město Čečenska v roce 1999, válka. Exkluzívní rozhovory s představiteli obou válčících stran. Řadu záběrů natočil J. ˇˇStětina přímo v předních liniích fronty a v zákopech, svou hlavní pozornost však soustředil na lidi nejvíce postižené válkou - prosté obyvatele Grozného, kteří v té době žili ve sklepích, bez vody, topení a elektřiny.

"Společný domov - Česká republika"
Soubor obsahuje tři filmy: Ming, Maggie, Wan... (Cizinci žijící v Čechách), námět a režie Martin Řezníček, Palaestra (Romové), námět a režisér Martin Čihák, Mohli jsme žít spolu (Uprchlíci v ČR), námět a scénář Břetislav Rychlík

Místo konání:

150-152 Avenue Adolphe Buyl
1050 Bruxelles / Brussel
Belgie

Datum:

Od: 17.1.2003 0:00
Do: 23.1.2003 0:00

Organizátor:

Společnost při české televizi Člověk v tísni


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala