Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.4.2014 - 12.4.2014

Bez doteku na Filmovém festivalu v Janově

Na V. ročníku filmového festivalu Nuovo Cinema Europa, který se koná od 6. do 12. dubna 2014, se za podpory Českého centra v Miláně představí v italské premiéře film Matěje Chlupáčka „Bez Doteku“. Festival, který se každoročně koná v italském Janově, má za cíl osvětlit italskému publiku filmovou tvorbu současných mladých evropských režisérů. V letošní soutěži dlouhometrážních prvotin bude Českou republiku reprezentovat právě Chlupáčkův režisérský debut. Ve svých devatenácti letech bude nejmladším režisérem, který svou tvorbu na tomto festivalu prezentuje. Projekce filmu a diskuse s režisérem se bude konat ve středu 9. dubna od 21 hodin v Cinema Sivori v Janově.

Toto psychologické drama se soustředí na citlivé téma incestu. Celovečerní debut nejmladšího českého režiséra Matěje Chlupáčka vypráví příběh osmnáctileté dívky Jolany, kterou zneužívání nevlastním otcem přivádí do neúnosné situace, uzavírá se ve svém světě, s rodinou a přáteli nekomunikuje, okolního světa se bojí. Má tak představovat metaforu nynější pasivní generace teenagerů, kteří vše přijímají, aniž by něčemu vzdorovali.

Snímek disponuje ojedinělými režijními prvky a nebojí se nabízet divákům spíše otázky nežli odpovědi. Zároveň se vyznačuje přesnou a výtvarně dokonalou kamerou v podání Alexandera Šurkala, a neuvěřitelnými hereckými výkony například Kryštofa Hádka, Ondřeje Malého či Mariána Rodena, které filmu dodávají až mrazivou věrohodnost.

Režisér Matěj Chlupáček se se narodil 5. května 1994 v Liberci. Od svých čtrnácti let se věnuje filmové tvorbě, začínal s hudebními klipy a reklamními spoty. V osmnácti letech dokončil filmový debut s názvem Bez dotyku a stal se tak nejmladším režisérem v Evropě. Upřednostňuje filmařskou praxi před vzděláním. „Nejlepším vzděláním je přece praxe,“ odpovídá na skutečnost, že dokázal natočit film, aniž by předtím studoval uměleckou školu.

Místo konání:
Cinema Sivori, Salita Santa Caterina 12
Datum:

Od: 6.4.2014
Do: 12.4.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala