Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2016 15:00 - 24.4.2016

Filmový program na Knižním Arzenálu v Kyjevě

Literárně-filmový cyklus představují šestnáct ukrajinských spisovatelů a spisovatelek, kteří se v červenci 2015 zúčastnili středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení.

  • 20.04., středa - 15.00 — 20.00. Hala «Jeskyně». -  Předání cen vítězům Překladatelské soutěze Zuzany Roth.
  • Po předání se uskuteční promítání pětí kratkých filmů literárně-filmového cyklu Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina!
  • 21.04.čtrvrtek - 16.00 — 18.30. Hala «Jeskyně» / Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina!
  • 22.04.patek - 17.00 — 19.30. Hala «Jeskyně» / Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina!

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina!

Literárně-filmový cyklus představující šestnáct ukrajinských spisovatelů a spisovatelek, kteří se v červenci 2015 zúčastnili středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Vznikla svébytná televizní antologie soudobé ukrajinské literatury, která autorským pohledem českých, slovenských a polských dokumentaristů přináší nejen portrét konkrétního literáta, ale vcelku zajišťuje i základní orientační mapu přítomné ukrajinské literatury. Jednotlivé díly Čítanky trvají 8 minut a jsou volnými filmařskými esejemi vyjadřujícími reflexi osobnosti daného spisovatele a jeho tvorby. Nejen forma dokumentární eseje, ale také režisérská pestrost (každý jeden díl režíruje jiný režisér) zajišťuje, že ve výsledném tvaru nejde o suchopárné (či magazínové) povídání o literatuře, ale o živé a zábavné setkávání s literaturou.


  • 24.04.neděle - 16.00 — 17.00. Kinosál 2 / Circus Havel, B. Rychlik, 56 min.

 Od outsidera k moci. Václav Havel, prezident, filozof, divadelník a moderátor unikátního rozhovoru s generací narozenou v roce 1989. Kritická reflexe poměrů současné české společnosti v časosběrném dokumentu o ojedinělém projektu Divadla Husa na provázku.

"Čím vážnější věci člověk dělá, tím větší by měl mít nadhled a schopnost vnímat groteskní dimenze vlastního konání s vědomím, že všechno je beztak absurdní."
V časosběrném dokumentu se Václav Havel osobně vrací na divadelní prkna - v půl roku trvajícím společensko-divadelním projektu divadla Husa na provázku, jehož program vyvrcholí scénickou montáží, která obsáhne dramatickou tvorbu V. Havla od Zahradní slavnosti až po Odcházení. Filmová verze tohoto projektu otvírá velké téma prolínání kultury a dějin, moci a outsiderovství, divadla a života, snu a reality; pokusí se být návratem k uměleckým kořenům dramatika V. Havla. (Česká televize)

Dokument o výjimečném hudebním projektu Milana „Mejly" Hlavsy a Vratislava Brabence, jehož premiéru připravila kapela The Plastic People of the Universe za neuvěřitelně dramatické konspirace v hospodě v Kerharticích u České Lípy v březnu roku 1981. (Česká televize)

 


 

Knižní Arzenál:

Předání cen vítězům Překladatelské soutěze Zuzany Roth

Filmový program na Knižním Arzenálu v Kyjevě

Literární program na Knižním Arzenálu

Laboratoř kulturní diplomacie na Knižním Arzenálu

Vydání knihy Václava Havla Moc bezmocných na Ukrajině

 

 

Místo konání:

Lavrska 10/12, Mystetskyj Arsenal

Datum:

Od: 20.4.2016 15:00
Do: 24.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala