Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.6.2020 - 31.7.2020

České filmy online

Shlédněte české filmy z pohodlí vašeho domova - vyhlášené dokumenty, skvosty československé a české kinematografie i animované filmy - to vše v přehledu, který jsme pro vás připravili níže.Současná česká animace vol.3: UMPRUM / od 10. do 19. června

Ateliér UMPRUM existuje již od roku 1951. Byl založen jako ateliér pro budoucí výtvarníky animovaného filmu a jeho absolventi měli možnost navázat prací ve studiích Krátkého filmu Praha (Studio Bratři v triku a Studio Jiřího Trnky) - ať už jako výtvarníci, režiséři nebo animátoři. Filmy jsou k dispozici zdarma ve spolupráci s DaFilms zde:https://dafilms.cz/program/787-ceska-animace-2020

Seznam filmů a další informace najdete zde:
Současná česká animace vol.2:

Podívejte se na práce studentů Ateliér animované a interaktivní tvorby / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, kteří využili rozmanité animační techniky od nakreslené, stop-motion animace až po experimentální.

od 19. 6. do 28. 6. 2020 on-line prostřednictvím platformy DAFilms - DocAlliance online channel ▶️ https://bit.ly/3fDptKN
Od 29. 5. do 7. 6.:

Česká centra ve spolupráci s vybranými vysokými školami a filmovými festivaly uvádějí speciální program pásem animovaných filmů, jimiž vzdávají hold současné české animaci. Animace vždy patřila k rodinnému stříbru česk(oslovensk)é kinematografie a tuto pozici zaujímá stále, o čemž svědčí mezinárodní pozornost a ocenění, jichž se současným animovaným dílům dostává. Připomeňme též, že v letošním roce uplyne 120 let od narození Hermíny Týrlové, která stála u zrodu čs. animovaného filmu.

Projekce filmů proběhnou on-line prostřednictvím platformy Dafilms, která má mezinárodní dosah a profesní renomé. Fokus na současnou českou animaci zde bude uveden jako jeden ze speciálů.  Od června do září zde bude postupně zdarma představeno několik pásem ve formě kurátorských filmových výběrů přibližně hodinové stopáže, přičemž každé z nich bude k volnému zhlédnutí na 10 dní.  Více informací a návod, jak filmy sledovat, najdete zde. 

Bez časového omezení:

Česká filmová klasika - YouTube kanál Národního Filmového archivu uvádí snímky pro pamětníky, československé rodinné komedie i animované snímky pro děti. Na tomto odkaze uvádí pravidelně videa v premiéře, ke shlédnutí jsou celé filmy také s anglickými titulky. Doporučujeme nezapomenutelný film Panna a netvor (Juraj Herz, 1978) nebo rodinnou komedii Táto sežeň stěně (Milan Vošmik, 1964)  nebo nesmrtelnou parodii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (Václav Vorlíček, 1967).

Pro oddané fanoušky české dokumentaristiky je připravena takřka bezedná zásoba dokumentárních snímků na webu DAfilms. Tematicky různorodé snímky a dokumentz pro děti najdete také prostřednictvím platformz KineDok - sledujte Facebook a přidejte se ke společnému sledování českých dokumentů.

Studenti animace myslí i na děti - FAMU vybrala nové animované snímky pro děti, které jsou dostupné v celé délce na portálu Vimeo zde: https://vimeo.com/showcase/6902721 , k volnému shlédnutí jsou také uvolněny snímky z dílny českých animátorských mistrů Jiřího Trnky nebo Břetislava Pojara - na YouTube kanálu Česká filmová klasika.

 


  

 

Místo konání:
online
Datum:

Od: 1.6.2020
Do: 31.7.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala