Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.11.2013 - 8.12.2013

Projekt Fishblade: Pražští studenti designu v Hamburku

Myslíte si, že taková věc jako je kapesní nůž může na člověka něco prozradit? Studenti produktového designu si myslí, že se podle něj dá poodhalit osobnost jeho majitele. Snaží se také dokázat, že nůž není pouhým nástrojem, ale i cestou do dětských vzpomínek, například na rodinné výlety s tradičním nožíkem tzv. rybičkou v košíku. Fishblade je společný projekt studentů z ateliéru produktového designu (UMPRUM) z Prahy a Muzea umění a řemesel v Hamburku.

Českou nožířskou tradici se snaží studenti přetvářet do současného designového kontextu. Cílem projektu je ukázat, že tradice českého nožířského průmyslu je v Evropě stále živá! Celý projekt zaštítila historička umění a tamní kurátorka Claudie Banz.

Pro spolupráci si studenti designu produktu na UMPRUM vybrali výrobce nožů z Mikulášovic, jednoho z nejsevernějších míst naší republiky. Rozkvět nožířského řemesla přiměl v průběhu 18. století obchodníka Ignaze Röslera k založení první továrny na výrobu nožů. Dnešní společnost Mikov s.r.o., která vznikla sloučením podniků Koh-i-Noor a Sandrik, v této tradiční nožířské výrobě pokračuje. Studenti z ateliéru produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka nespolupracují s lokálními výrobci poprvé. Velký úspěch měla již loňská spolupráce studentů a firmy TON.

Výstava v Museum für kunst und Gewerbe v Hamburgu bude k vidění od 28. listopadu do 8. prosince 2013 (út-ne 11-18). Zároveň bude v muzeu probíhat uměleckořemeslný veletrh, který se zaměří na hodnotový vztah mezi ekologií a novým luxusem.

Otvírací doba:
úterý – neděle 10 – 18 hodin
čtvrtek 10 – 21 hodin

Místo konání:
Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg, Steintorplatz, 20099 Hamburg
Datum:

Od: 28.11.2013
Do: 8.12.2013

Organizátor:

S podporou Českého centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala