Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.10.2019 19:00

Rockový koncert: GARAGE a Tony Ducháček & pocta Bohumilu Krčilovi

GARAGE (dříve Garáž) je legendární pražská rocková undergroundová kapela, která se stala symbolem umělecké nezávislosti a svobody. Při revoluci v roce 1989 podpořila studenty ve stávkových a dramatických momentech listopadu a prosince. A proto je více než příhodné pozvat Garage, aby s námi oslavili 30. výročí sametové revoluce.

11. října, 19:00
Ve Velkém sále  

RSVP

Rockový koncert: GARAGE a Tony Ducháček
Následovaný poctou Bohumilu Krčilovi: Křest knihy: Sebráno v New Yorku (2018, Torst)

Cash bar zajišťuje Bohemian Spirit.

Bohumil Krčil: Sebráno v New Yorku (2018, Torst)
Dvojici legendárních svazků Sebráno v New Yorku dal v skromných podmínkách svého bytu v East Village dohromady předčasně zesnulý fotograf a písmák Bohumil „Bob“ Krčil (1952—1992). Jeho ostatky spočívají v nekropoli rodného Prostějova, skonal nicméně v New Yorku, kde žil posledních dvanáct let. Československo opustil v roce 1969 a než zakotvil na Manhattanu, procestoval s fotoaparátem řadu zemí Evropy i Asie. Kulturní počin Sebráno v New Yorku s podtitulem Almanach zaostřeného rozptýlení vznikal pomocí psacího stroje a rukodělného kolážování, což mu v epoše počítačů propůjčilo nenapodobitelný půvab. Medailony osobností, rozhovory a beletrii rozmanitého autorství ilustruje množství obrazových příloh. Svědčí o osudech českých exulantů — fotografů, hudebníků, výtvarníků, spisovatelů či dalších krajanů, třeba topmodelky nebo hostinského. První díl sborníku pronikal koncem 80. let mezi zájemce výhradně prostřednictvím omezeného množství xerokopií. Tři dekády poté připravilo nakladatelství TORST formou fotoreprintu společné vydání obou Krčilových svazků, uložené v papírovém pouzdře. Původní obsah obohacuje několik nově objevených textů a unikátních Krčilových fotografií s Giorgiem Gomelským, Ivanem Martinem Jirousem, Josefem Koudelkou, Antonínem Kratochvílem a dalšími. Pochopení významu Krčilovy osobnosti napomáhají zasvěcené studie fotografa Jana Douši a vzpomínkový text Jaroslava Kynčla, zakladatele Archivu českého exilového umění, spravujícího pozůstalost a příslušná tisková práva.

GARAGE a Tony Ducháček
Historie této legendární pražské rockové kapely sahá až do roku 1979, kdy byla založena basákem Ivo Pospíšilem přímo v jedné garáži na pražském předměstí v Klukovicích. V průběhu 80.let Garage (tehdy pod názvem Garáž) patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou.
Zatímco starší generace českých undergroundových kapel (Plastic People of the Universe, DG 307) vytvářela ponuřejší skladby inspirované Frankem Zappou, The Fugs, Velvet undergroundem, Captainem Beefheartem, minimalistickou a experimentální klasickou hudbou, nová generace kapel, reprezentovaná Garage byla více přímým rock and rollem.
Lidé, kteří Garage zakládali milovali Iggyho Popa, Davida Bowieho ale také New York Dolls, Johnyho Mopeda, Ramones, Clash nebo Stranglers a zatímco The Plastic People of the Universe (PPU) byli inspirováni Velvet Undergroundem, Garage ale vždycky milovala Lou Reeda sólového. Nicméně, PPU a Garage byli vždycky nějakým způsobem propojené i když  PPU reprezentovala, dá-li se říci starší nebo mírně starší generaci. Mejla Hlavsa, leader PPU složil v 80.letech pro Garage několik hitů, současný kytarista Jan Macháček hrál s PPU (1983-1985) a druhý kytarista Garage Joe Karafiát hraje s PPU v současnosti.

Za komunistického režimu v průběhu 80.let bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nikdy nebylo dovoleno, aby kapela hrála za peníze, přestože byla velice populární. Garage bylo dovoleno pravidelně hrát v pražském klubu Na Chmelnici a v brněnském  klubu Musilka. V těchto dvou klubech kapela směla hrát jednou měsíčně a jinak se musela zaměřit na nepravidelné hraní na předměstích, ve vesnických hospodách a na svatbách.
Skupině nebylo za komunistů dovoleno vydávat oficiální alba a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a na kazetách. 

Písničky a hudba Garage jsou založené na osobnosti charismatického zpěváka Tonyho Ducháčka, který je také autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu se spoustou poetické imaginace. Barva Ducháčkova líného hlasu připomínajícího baryton je podobná hlasu Lou Reeda. Podobně jako on, ani Ducháček neřve a nevykřikuje.
Bubeník Tonda Pěnička se připojil ke Garage v r. 1982 a spolu s kytaristou Honzou Macháčkem jsou nejdéle hrajícími členy kapely. Zbývající členové kapely (kytarista Joe Karafiát, saxofonista Jarda Jeřábek a basák David Fikrle) se připojili ke kapele na začátku 90.let. J. Macháček a Joe Karafiát jsou autory většiny skladeb.

Po revoluci 1989 zažila Garage jakýsi vchol své kariéry. Kapela rozsáhle vystupovala a cestovala po Čechách a západní Evropě. Hrála na hlavních festivalech ve Francii, Švýcarsku, Rakousku a v Belgii. V červnu 1991 Garage koncertovala v newyorském Central Parku v průběhu festivalu Summer stage. S písní Berlin, vyhrála v hitparádě Radia France International cenu za nejlepší zahraniční píseň (1993) a následně byla pozvána na festival do Cannes a byla prezentována MTV Europe. V témže roce také předskakovala na koncertě Iggyho Popa v Praze.

Během 18 let po revoluci Garage vydala řádku alb. První na vinylu, další již na CD. Abychom je jmenovali: Garáž, Praha, No parking, Apogeum,CD Nepohádka a dosud poslední CD Black!. Garage stále často hraje, pravidelně v Praze a dalších větších městech a účinkují i na hlavních festivelech, které se v Čechách konají.
Všichni členové kapely mají v současnosti svá zaměstnání, s výjimkou kytaristy Joe Karafiáta, který se nyní hudbou živí profesionálně. Jan Macháček je novinářem (dříve Hospodářské noviny, nyní Respekt) další tři členové kapely pracují v Národním divadle.

Foto kredit: Patrick Marek

 

Organizováno ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku a Bohemian Benevolent Literary Association. Sponzory jsou ČSOB (KBC Group), America Tours a Trebitsch Whisky. 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

11.10.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala