Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.10.2013 - 28.11.2013

Německý design. Minulost - současnost

V Českém centru Praha se ve spolupráci s Die Neue Sammlung Mnichov – International Museum of Design Munich představí doposud nejrozsáhlejší výstava německého designu od 19. století do současnosti. Výstava je součástí prestižní designového festivalu DESIGNBLOK (7.-13.10.2013).

Jedna z prvních korporátních identit světa vznikla v Německu: v Berlíně ji pro AEG (Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft) vyvinul architekt Peter Behrens. Světově se pak německý design proslavil díky škole Bauhausu nebo Vysoké škole designu v Ulmu. Významně k jeho věhlasu rovněž přispěly osobnosti jako Dieter Rams, Hartmut Esslinger/frogdesign nebo Konstantin Grcic.

Výstava se představí ve dvou částech:

1) Z depozitů Die Neue Sammlung (nejstaršího a největšího mezinárodního muzea designu na světě) je pro historickou část výstavy připraven koncentrovaný výběr klasických – a neočekávaných – objektů dokumentujících vývoj německého designu: od industrializace, počátku moderny, přes Bauhaus, poválečnou obnovu západního Německa a NDR až k postmoderním proměnám ovlivněným digitalizací a globalizací.

2) Druhá část výstavy přibližuje aspekty mladého německého designu. Soustředí se na návrhy z oblasti filmu, módy, hudby a kritiky celkem jedenácti návrhářek a návrhářů z nejrůznějších kreativních oblastí v Německu, které oscilují mezi protipóly odmítnutí a realizace. Na jedné straně jsou odmítnutá, nikdy nerealizovaná díla. Na straně druhé realizované práce stejných protagonistů: např. Floriana Böhma (fotografie), Mirka Borsche (grafický design), Ayzit Bostan (móda), Saskie Diez (šperky), Stefana Dieze (průmyslový design) a dalších. Instalace s názvem „Rejected/Accepted“ byla připravena ateliérem Steffena Kehrleho (Mnichov).

Doprovodný program:

8.10./ 16.30 - diskuse s předními osobnostmi designové scény na téma Průniky německého a českého designu (v anglickém jazyce)

Moderace: Michael Vašků (CZECHDESIGN.CZ)
Účastníci:
Prof. Dr. Florian Hufnagl, ředitel Die Neue Sammlung – International Museum of Design Munich
Stefan Diez, Designér, Mnichov
Steffen Kehrle, Designér, Mnichov
Maxim Velčovský, Designér, Praha
Iva Knobloch, Kurátorka UPM, Praha

Pozvánku naleznete zde:

Výstava „Německý design. Minulost – Současnost“ je společným projektem Českého centra Praha, Českého centra Mnichov, Die Neue Sammlung – Mezinárodního muzea designu v Mnichově a CZECHDESIGN. Na expozici spolupracovali ateliér Steffena Kehrleho, Prokš Přikryl Architekti a architekt Mojmír Pukl.

Projekt podpořili: vláda Svobodného státu Bavorsko ,

bayerndesignMCBW (Creative Business Week Mnichov), Designblok, Česko-německý fond budoucnosti a Goethe-Institut Praha.

Obrázek: © Die Neue Sammlung

Místo konání:
Galerie Českého centra Praha, Rytířská 31, 110 00 Praha 1
Datum:

Od: 3.10.2013
Do: 28.11.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala