Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.10.2020 19:00

On-line webinář divadelní pedagogiky Divadlo a hra

Dne 29. října 2020 v 19:00 se na naší facebookové stránce uskuteční webinář věnovaný divadelní pedagogice na téme „Divadlo a hra”.

Divadelní pedagogika – techniky a cvičení inspirované divadelní praxí v rámci povinného školního vzdělávání, volnočasových aktivit a jako aktivizační činnost pro specifické skupiny osob s fyzickým a mentálním znevýhodněním. Proč nechat "divadlo" vstoupit do každodenní praxe? Jaký má divadelní pedagogika dopad na sociální vztahy a komunikační schopnosti? Může "divadlo a hra" zahnat strach z neznáma? 

Divadlo je všude kolem nás. Při pozorování vidíme jednotlivce i skupiny v určitém prostředí, jak se chovají a pohybují, někteří dokonce jednají a rozhodují se. Užívají gesta, zaujímají postoje, „rozehrávají“ situace. To, co se odehrává v reálném životě, je díky principům divadla možné znovu sehrát a nahlédnout na dávno minulé z jiných úhlů. Například díky hře v roli, nápodobě, práci s předmětem či s loutkou se můžeme vracet v čase, nebo se připravovat na to, co teprve přijde, ale také trénovat nové psycho-sociální dovednosti a komunikaci. Divadlo ve výuce, výchově a péči je vhodným a bezpečným pomocníkem pro posílení identity a fyzické integrity, podporuje představivost, rozvíjí prostorové vnímání a citlivost k okolí. 

Divadelní webinář nabídne seznámení s principy divadelní pedagogiky a jejím využitím v praxi a všedním životě. 

Webinář povede profesionální divadelní umělkyně, režisérka a choreografka, divadelní pedagožka a terapeutka, publicistka Hana Strejčková. V současné době je studentkou doktorského programu na Katedře nonverbálního divadla na Akademii Múzických umění v Praze. Na pražské DAMU absolvovala na Katedře činoherního divadla obor dramaturgie-režie, dále studovala fyzické divadlo na Mezinárodní divadelní škole Jacques Lecoq v Paříži a experimentální scénografii v ateliéru Pascale Lecoq – Laboratoř výzkumu pohybu na téže škole. Ve Velké Británii se rok učila tvůrčímu psaní a také se zaměřila na uplatnění tanečních technik v práci se specifickými skupinami, zejména seniory a tělesně/ mentálně postiženými lidmi. Čtyři roky se v Rusku věnovala sportu, divadlu a tanci. Dodnes se pohybuje na obousměrné cestě profesionální divadlo – umělecká pedagogika – terapie uměním. Dlouhodobě vede divadelní studio pro děti a osoby se specifickými potřebami. Pro mládež a dospělé lektoruje kurzy fyzického divadla a práce s maskou, tančí se seniory. V tvorbě nejčastěji propojuje žánr fyzického a objektového divadla se sociálně závažnými tématy. Věnuje se výzkumu divadla reminiscence. Mezi její profilová díla z posledních let, oceňovaná v ČR i zahraničí, patří inscenace Poutníci po hvězdách, Mezi námi, Půlnoc v pohraničí, Hnízdo na nitkách, Na dechad…Je autorkou dvou knih. Titul Už běžím domů věnovala dětem, knihu 222 a 2 příběhy 20. století vytvořila se seniory. Je spoluzakladatelkou uměleckého uskupení FysioART – umění s přesahem, které propojuje profesionální umění se sociálním prostředím a členkou Mezinárodního souboru 104Internationale. 


 

Místo konání:
Online
Datum:

29.10.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala