Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2018 - 10.2.2019

Handmade Dreams: bižuterie z českého skla bude k vidění v Muzeu skla Marinhy Grande

Jedno z nejdůležitějších muzeí skla v Portugalsku vystaví ukázku současné české skleněné bižuterie a šperků s názvem Handmade Dreams. Exponáty sem budou převezeny z Královské sklárny La Granja (Real Fábrica de Cristales de La Granja), kde zaznamenaly velký úspěch. Expozice nabídne přehled početných studií a manufaktur, které navazují na dlouholetou tradici výroby skleněných šperků v severozápadních Čechách. V rámci inaugurace, která proběhne 6. října v 16 hodin za přítomnosti kurátora Petra Nového, se krátce pohovoří o historii bižuterie z českého skla a následně proběhne komentovaná prohlídka. Na výstavě se budou prezentovat i střední a vyšší umělecké školy z Liberce, Jablonce n. Nisou a Železného Brodu zaměřené na práci se sklem. Činnost těchto škol velmi přispívá k zachování a rozvoji šperkařství, které má v severočeském regionu velký ekonomický význam. Výstava potrvá do 10. února.

Výstava s názvem Handmade Dreams představuje současné tendence ve výrobě české bižuterie. Šperkaři hledají inspiraci jak v tradičních vzorech, tak i v současných trendech nebo v designu vítězných prací soutěže Mistr křišťálu. Své místo na výstavě naleznou i významné české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Česká bižuterie, stejně jako i české sklo, mají již od 18. století v oblasti uměleckého řemesla velmi dobrou pověst jako mimořádně kvalitní artikly a vždy dokázaly uspokojit přání zákazníků z celého světa. Česká Republika je stále jedním z největších producentů skleněných korálků, kamínků a perel na světě.

V současnosti česká bižuterie nenabízí pouze bižuterní komponenty, ale i hotové produkty, které odpovídají současným trendům. Uměleckou zručnost a technologické postupy severočeských šperkařů často využívají i ikonické módní značky jako Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld.

Největším výrobcem bižuterie v České republice je společnost Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na výstavě budou mít zastoupení i další společnosti jako například AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton nebo Šenýr Bijoux. Dále se zde předvedou šperkařské firmy jako je Zorya a Llev studio a v neposlední řadě i umělecké školy, které mají velký význam pro rozvoj šperkařského řemesla v severních Čechách, konkrétně se jedná o SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod a TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér).

Koordinátor výstavy Petr Nový je ředitelem pro odbornou činnost, hlavní kurátor a vedoucí oddělení kurátorů v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Organizátory akce jsou Muzeum skla Marinhy Grande, Velvyslanectví České republiky v Lisabonu a České centrum v Madridu.

Hlavní sponzor: Preciosa.

Další sponzoři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton, Šenýr Bijoux, Llev, Zorya, Mistr křišťálu (designerská soutěž bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (bižuterie a design), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod (bižuterie a sesign) a TUL Liberec - Šperk & bižuterie

Design: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

Místo konání:
Praça Guilherme Stephens, 2430-522 M.nha Grande, Portugal
Datum:

Od: 6.10.2018
Do: 10.2.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala