Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2017 - 5.12.2017

Kolokvium v Královské akademii: Moc intelektuálů, moc bezmocných

Velvyslanectví České republiky v Bruselu Vás srdečně zve na unikátní vědeckou konferenci připomínající odkaz Václava Havla a Charty 77. Kolokvium, které proběhne ve francouzštině za přítomnosti významných hostů, se bude konat v paláci Královské akademie v Bruselu ve dnech 4. a 5. prosince 2017 pod záštitou ve spolupráci s Collège de France.

Jedním z cílů totalitních mocností ve dvacátém století bylo změnit lidstvo; což se také stalo ústřední úlohou propagandy a intelektuálů – takzvaných inženýrů duše, jak rád říkával Stalin. Ovšem ne všichni intelektuálové té doby se podřídili utopickým vizím režimu a nahlas projevovali své názory a postoje. Mnozí z nich kvůli tomu přišli o svůj domov, svou důstojnost a někteří i o své životy.

Cílem tohoto kolokvia je připomenout si, jakou roli hrají intelektuálové v diktátorských společnostech, stejně tak jaké nebezpečí představuje totalitní moc v dnešních společnostech, stojících často na pokraji krizových situací. Jakou roli skutečně hrají intelektuálové v boji proti totalitě? Parafrázujeme-li Václava Havla – do jaké míry představují "moc bezmocných?" Jak se můžeme poučit z odvážných činů některých intelektuálů, na rozdíl od zbabělosti mnoha dalších?

Koordinátoři:     Joël Kotek (ULB, Pařížský institut politických věd) & Jan Rubeš (ULB, Pařížský institut politických věd)

Akademická záštita: Hervé Hasquin (Tajemník Královské akademie)

 

Kdy:       4. prosince 2017 / 17:30 – 19:00

5. prosince 2017 / 09:45 – 17:00

Kde:      Palác Královské akademie, Rue Ducale 1, 1000 Brusel

Vstup zdarma.

Registrace možné předem ZDE.

Více informací a program konference naleznete zde.

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 4.12.2017
Do: 5.12.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala