Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.10.2019 19:00

Hledání dějin: O české státnosti a identitě s Jiřím Přibáněm a Pavlem Seifterem

Současná politika směřující k totalitarismu klade stále větší důraz na historiografii vědců a filozofů, kteří na vlastní kůži zažili totalitní režimy 20. století. Profesor filozofie práva Jiří Přibáň a historik a bývalý velvyslanec České republiky v Londýně Pavel Seifter se vydají do naší minulosti hledat původ dnešních problémů. Podívají se také na to, jak dějiny utváříme v závislosti na nestálých tendencích naší národní identity a co státnost a demokracie 30 let po pádu komunismu vůbec znamenají.

Diskuze vedená Sirem Johnem Tusou se bude dotýkat témat suverenity, svobody, strachu a víry a je příslibem živé debaty konající se u příležitosti vydání anglického překladu knihy Hledání dějin: O české státnosti a identitě autorů Jiřího Přibáně a Karla Hvížďaly.

Jiří Přibáň a Karel Hvížďala, HLEDÁNÍ DĚJIN: O ČESKÉ STÁTNOSTI A IDENTITĚ
Karolinum Press, říjen 2019
Český novinář a držitel novinářské Ceny Františka Peroutky a profesor práva na univerzitě v Cardiffu se zaměřují na klíčové okamžiky české historie od devátého století až po současnost a zkoumají, jak Češi své dějiny v různých dobách vnímali a jak jejich postoje k vlastní historii ovlivnily naši přítomnost i budoucnost. Kniha zábavným způsobem přibližuje otázky, kterým se pozornost věnuje pouze při výuce na univerzitách.

-------------------

Jiří Přibáň
Jiří Přibáň je absolventem Univerzity Karlovy v Praze (1989), na které v roce 2002 získal profesuru v oborech teorie, filozofie a sociologie práva. Působil také jako hostující profesor či výzkumník na řadě zahraničních univerzit (Evropský univerzitní institut ve Florencii, New York University, Kalifornská univerzita v Berkeley, univerzita v San Francisku, univerzita v Pretorii, Vlámská akademie v Bruselu a univerzita v Novém Jižním Walesu). Vydal mnoho prací v oborech sociální teorie a sociologie práva, filozofie práva, ústavního a evropského srovnávacího práva a teorie lidských práv. Působí rovněž jako editor periodika The Journal of Law and Society a pravidelně přispívá do českých i zahraničních médií.

Pavel Seifter
Pavel Seifter byl mezi lety 1997 a 2003 velvyslancem České republiky ve Spojeném království. Svou kariéru započal přednášením historie na Univerzitě Karlově v Praze. Po srpnu 1968 se až do roku 1989 živil mytím oken. Je jedním ze signatářů Charty 77, působil v samizdatu a v roce 1989 se podílel na založení Občanského fóra, které využívalo prostory Laterny magiky. Do akademické sféry se vrátil jako spoluzakladatel Ústavu pro soudobé dějiny ČSAV, později se stal zástupcem ředitele Ústavu mezinárodních vztahů. V letech 1993 až 1997 působil jako ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. Svou funkci diplomata vykonával jako významný host (Distinguished Visiting Fellow) v Centru pro studium globálního řízení (Centre for the Study of Global Governance) na London School of Economics, od roku 2016 je v důchodu.

-------------------

Vstupné: £5 + rezervační poplatek 

 

-------------------  

 

Spolupořadatel:

 


Vstup do kina je přes recepci Velvyslanectví České republiky v Londýně na adrese 26 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY. Vezměte prosím na vědomí, že vchod je z ulice Bayswater Road. Prostor není bezbariérový.

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

30.10.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala