Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.3.2018

Hmyz Jana Švankmajera v belgické premiéře

Jan Švankmajer patří bezesporu k legendám české kinematografie a tak není divu, že byl jeho poslední snímek, jímž se oficiálně loučí s aktivní kariérou režiséra, léta na seznamu přání všech evropských nezávislých kin. Není tomu jinak ani v Bruselu a tak je nám ctí, že bude Hmyz Jana Švankmajera uveden ve velmi kvalitní společnosti na filmovém festivalu Offscreen a to v prostorách kina NOVA, které patří k  nejoddanějším Švankmajerovým fanouškům.

Jan Švankmajer je nejen v českém, ale i v zahraničním poli uznávaným tvůrcem, inspiraci v jeho tvorbě nalezl např. i Tim Burton. Švankmajer svou kariéru započal v 60. letech, kdy se zaměřoval na krátké filmy, které byly kombinací loutkářství, animace a hraného filmu. Do mezinárodního povědomí se dostal přehlídkou svých filmů na mezinárodním festivalu FIFA, který je pořádán ve francouzském Annecy, kde v roce 1983 získal Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky. V současné době má na svém kontě úctyhodný počet snímků, a to 27 krátkých filmů, 7 celovečerních filmů, několik animací a autorství rekvizit.

Děj jeho posledního filmu Hmyz (2018) se odehrává ve vesnické hospodě, kde dobrovolníci zkouší oblíbenou hru od bratří Čapků Ze života hmyzu. V tomto komediálním dramatu se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav, v průběhu filmu se totiž ukazuje, že hmyz se chová jako lidi a lidé jako hmyz.

Kdy: 25. 3. 2018 v 19:00

Kde: Cinema Nova, Rue d'Arenberg 3, 1000 Brusel

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=BZgY90wUppo

Více informací o festivalu Offscreen:  http://www.offscreen.be/en/offscreen-film-festival-2018/offscreenings/insects

 

 


 


 

České filmové jaro v Bruselu

České centrum Brusel spolu s partnery zasvětili jaro filmu – od dokumentu po hraný film, od československé nové vlny 60. let po premiéru nejnovějšího díla Jana Švankmajera.

První částí letošního rozsáhlého filmového programu Českého centra Brusel byla již šestá edice festivalu Ozvěny Ji.hlavy (5.- 11. 3.) – přehlídka vítězných a nejzajímavějších snímků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož jedinečný koncept mohou každý rok ochutnat i bruselští diváci.

V druhé polovině března (21. – 22. 3.) dorazí na festival Millenium do Bruselu legenda české dokumentaristiky Helena Třeštíková. Budou se promítat její Manželské etudy a snímek Mallory, odehraje se také masterclass na téma „Jak nafilmovat paměť“.

Třetí velkou českou událostí v Bruselu spjatou s dokumentem je Jeden svět v Bruselu (23. 4. – 3. 5.), který i letos do hlavního města Evropy přinese lidskoprávní témata. Tato událost na pomezí kultury a politiky nás zavede na klíčová bruselská místa jako je BOZAR či Evropský parlament.

Vedle dokumentu nezůstává pozadu ani český hraný film: 25. března slavnostně zakončí festival Offscreen belgická premiéra nejnovějšího filmu Jana Švankmajera Hmyz. V průběhu dubna a května pak bruselská CINEMATEK promítne 17 zásadních snímků československé nové vlny, jako například Sedmikrásky či Postava k podpírání.

 

 

 


 

Místo konání:

Cinema Nova, Rue d'Arenberg 3, 1000 Brussels

Datum:

25.3.2018

Organizátor:

ČC je partner


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala