Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.1.2021 - 27.2.2021

Houdek/Huemer: Akarofobikové, architektoničtí nostalgikové, Heidi Klum a další

Na základě usnesení spolkových a zemských vlád v boji proti pandemii koronaviru zůstane i České centrum uzavřeno veřejnosti. Akce se tak bohužel nemůže uskutečnit podle původního plánu.  Jakmile budeme mít více informací, najdete je zde. Pevné zdraví všem!

 

 


 

Brutalistická architektura budovy Velvyslanectví České republiky v Berlíně se stala společným zdrojem inspirace pro nové malby Vladimíra Houdka (CZ) a Markuse Huemera (AT). Tvorbu obou malířů spojuje především přetváření viděné reality do paralelních světů a redukce barevné škály na odstíny šedé s cílenými barevnými akcenty. Architektura je pro oba malíře jedním z témat jejich tvorby, přičemž pro Vladimíra Houdka je zásadní její rytmus, opakování a výsledkem je zploštělý abstraktní prostor. Naopak u Markuse Huemera zůstává dojem z prostoru zachován, transformuje ho ale pomocí jazyka do jiných významových rovin. Jaký dojem zanechá krystalická budova Věry a Vladimíra Machoninových z 80. let, skrývající překvapivé tvarové i barevné detaily, na plátnech Vladimíra Houdka a Markuse Huemera, je k vidění na výstavě s Huemerovským názvem Akarofobikové, architektoničtí nostalgikové, Heidi Klum a další”. 

Vladimír Houdek (*1984 v Novém Městě na Moravě, CZ). Studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, získal ocenění Cena kritiky za mladou malbu (2010) a Cenu Jindřicha Chalupeckého (2012) pro umělce do 35 let. Ve své tvorbě pracuje se zobrazením utopické, neznámé nebo budoucí reality, charakteristické je pro něj vrstvení malby a práce v neuzavřených sériích. Vladimír Houdek žije a pracuje v Praze. 
www.vladimirhoudek.com

Markus Huemer (*1968 v Linci, AT) studoval na Vysoké umělecké škole v Linci a na Akademii umění v Düsseldorfu, vyučoval na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Franfurktu nad Mohanem (2004) a působil jako vedoucí pedagog Ateliéru nových médií I na Akademii výtvarných umění v Praze (2007-2015). Markus Huemer konstruuje ve své tvorbě paralelní světy v redukované barevnosti. Neoddělitelnou součástí jeho maleb jsou hravé, ironicky vyznívající názvy, které zpochybňují tradiční vnímání malby. Markus Huemer žije a pracuje v Berlíně.
www.markushuemer.de

Výstava a doprovodný katalog vznikají s podporou Leinemannovy nadace pro vzdělávání a umění. 

Pátek, tbc út – so, 14:00 – 18:00

Vstup zdarma

Při návštěvě Českého centra prosím dbejte na naše aktuální hygienická opatření.

 

Obr.: Markus Huemer: Dieses Gemälde ist seinem Betrachter gewidmet, 2020 + Vladimír Houdek: ohne Titel, 2017-2019

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 5.1.2021
Do: 27.2.2021

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala