Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2019 19:00

Hra 'Václav a Olga' na Fundación Carlos de Amberes v Madridu

Korespondence mezi bývalým prezidentem Václavem Havlem a jeho ženou Olgou se stala inspirací pro text španělského dramatika a režiséra Carlose Be. Původní text Carlose Be se vztahuje k období, kdy byl Václav Havel vězněn za vystoupení proti komunistickému režimu v závěru 70. a počátcích 80. let. V hlavních rolích Olgy a Václava vystoupí ve formě scénického čtení známá herečka Velilla Valbuena a fenomenální herec José Navar. Fundación Carlos de Amberes představí tuto hru 22. listopadu v 19hod k příležitosti oslavy 30 let od pádu komunismu v Československu. Vstupné je zdarma

Václav Havel byl v roce 1979 odsouzený k trestu odnětí svobody. V průběhu pěti let, které strávil ve vězení, mu bylo umožněno komunikovat jen písemně a to pouze se svou ženou. Divadelní hra „Olga a Václav“ připomíná důležitost slov v nejtěžším období vztahu Olgy a budoucího prezidenta Československa a následně i České republiky.

Jose Navar je herec s bohatou divadelní kariérou, ve které se vyjímají tituly jako La visita de la vieja dama Friedricha Dürrenmatta v Centro Dramático Nacional; Cleansed Sarah Kane, Marat/Sade Petera Weisse nebo Largo viaje hacia la noche Eu­gena O´Neilla. Hrál také v dílech známého divadelního režiséra Miguele Narrose. Za zmínku stojí například hry La discreta enamorada a La estrella de Sevilla od Lope de Vegy inscenované souborem Compa­ñía Nacional v Teatro Clásico nebo El rey Lear Williama Skakespeare.
Jako filmový herec se poprvé představil ve filmu režiséra Ricarda Franca La mujer prohibida. Vidět jsme jej mohli také v titulech jako Shevernatze Pabla Palazóna, La luz prodigiosa y Lola Miguela Hermose nebo El prado de las estrellas Maria Camúse. Jeho nejnovější prací je role ve filmu Seve the Movie režiséra Johna-Paula Davidsona.
Je také jedním z hlavních představitelů televizního seriálu TVE Centro médico a nedávno se objevil i v seriálu El secreto de Puente Viejo.

Velilla Valbuena má bohaté zkušenosti jako herečka, stand up komička a lektorka herectví. Hrála například v Mujeres de papel pod vedením režisérů José Sánchis Sinisterra a Fernanda Calatraba; v Archipiélago Dron a Se vende v režii Evy Redondy; Rulos od Ángely González Sinde a Alberta Macíase.
Divadelní tvorbu doplňují také výrazné filmové role. Mezi mnohými, La ama Luisjeho Moyany, Embarazadas Juana Macíase, La cabeza José de Alicia Luny, Un mundo casi perfecto od bratrů Ibarretxových nebo La suerte dormida Ángela Gonzáleze-Sinde.
Na televizních obrazovkách ji můžeme vidět v seriálech Hay alguien ahíEl síndrome de Ulises, Hermanos y detectives, Hospital Central nebo Amar en tiempos revueltos.

Carlos Be (Vilanova i la Geltrú, 1974) je autor, divadelní režisér a zakládající člen divadelní společnosti La Casa Be. V současné době jeho tvorba čítá více než třicet děl, ze kterých mnohé byly uvedeny v zemích jako Chile, Kolumbie, Španělsko, Spojené Státy, Itálie, Mexiko, Panama, Česká republika a Venezuela. Práce Carlose Be byly přeloženy do češtiny, slovenštiny, angličtiny, italštiny, polštiny, portugalštiny a ukrajinštiny. Jako divadelní autor byl oceněn za hry Noel Road 25: a genius like us (Premio Caja España de Teatro 2001), Origami (Premio Borne de Teatro 2006), La caja Pilcik (Premio Serantes de Teatro 2008) a Cosas viciosas, feas y deshonestas (Premio Francisco Nieva 2018). V březnu 2019 získal za svou uměleckou dráhu mezinárodní cenu Marca Antonia Ettedgui. Mezi lety 2003 a 2017 byl autorem a režisérem ve své první divadelní společnosti The Zombie Company, se kterou za dobu svého působení představil dvanáct scénických útvarů. Od roku 2018 pokračuje ve své autorské práci ve společnosti La Casa Be, jejichž první představení nese název Llueven vacas.  
Krom jiného působí jako hostující režisér pro mnohé španělské i mezinárodní produkce a festivaly. Za zmínku stojí díla Origami v Divadle Ungelt (Praha, 2010), Muere, Numancia, muere na Universidad Distrital Francisco José de Caldas (Bogotá, 2013) a Malas hierbas v Teatro Lara (Madrid, 2017).
Podepsán je také pod scénářem k filmové adaptaci jeho stejnojmenné divadelní hry Llueven vacas.

Představení pořádá České centrum v Madridu, Velvyslanectví České republiky v Madridu a Fundación Carlos de Amberes.

 

Místo konání:

Fundación Carlos de Amberes. Calle de Claudio Coello, 99, Madrid

Datum:

22.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala