Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.10.2018 18:30 - 15.3.2019

Výstava | Im Totaleinsatz (Totální nasazení)

Putovní výstava „Totálně nasazeni - Nucená práce pro Třetí říši" zastaví tentokrát ve Vídni a bude speciálně pro rakouské návštěvníky rozšířena o úsek Nucená práce na území Rakouska. Během druhé světové války bylo více než 400 000 Čechů vysláno za hranice své země a nucené nasazení se tak stalo generační zkušeností, která dodnes ovlivňuje historickou paměť významné části české společnosti.

„Začleňování Čechů do pracovního nasazení v Říši začalo 23. března a od té doby probíhá v úzké spolupráci českého Ministerstva sociálních věcí s asi 35 speciálně vyškolenými prostředníky Německé říše. K dnešnímu dni bylo již nasazeno na 11 000 českých pracovníků. Každý den vypravujeme do Německa zhruba dva speciální vlaky,“               napsal 5. července 1939 v rádiovém vysílání vysoce postavený úředník Říšského ministerstva práce.

Od roku 1942 byly z takzvaného protektorátu Čechy a Morava deportovány na práci celé ročníky mladých lidí. Jakožto generální zmocněnec pro pracovní nasazení požadoval Fritz Sauckel stále více kvalifikované pracovní síly – měsíčně 100 000 pracovníků pro německý zbrojní průmysl.

Výstava vznikla ve spolupráci Česko-německého fondu budoucnosti s Živá paměť o.p.s. a věnuje se rozmanitosti jejich osudů nuceně nasazených pracovníků, památce těch, pro které nebylo návratu, a dlouhé cestě přeživších k morální a finanční satisfakci. V rámci uvedení výstavy ve Vídni byla původní verze rozšířena o řadu dokumentů a fotografií vztahujících se k nucenému nasazení na území dnešního Rakouska. Většina z nich pochází ze soukromého majetku bývalých nuceně nasazených a v minulosti nebyla publikována. Na organizaci se podílí knihovna Fachbereichsbibliothek Zeitgeschichte der Universität Wien a České centrum Vídeň.

Vernisáž: středa 10. Října 2018 v 18.30 hodin v knihovně Fachbereichsbibliothek Zeitgeschichte der Universität Wien, Spitalgasse 2–4, Hof 1

 

Úvodní slovo

Markus Stumpf Knihovna Fachbereichsbibliothek Zeitgeschichte der Universität Wien

Oliver Rathkolb Ústav Institut für Zeitgeschichte der Universität Wien  

Tomáš Jelínek Česko-německý fond budoucnosti

Mojmír Jeřábek České centrum Vídeň

Hans Winkler Fond budoucnosti Rakouské republiky

 

 

Místo konání:

Fachbereichsbibliothek Zeitgeschichte der Universität Wien, Spitalgasse 2-4, Campus der Universität Wien, Hof 1, Stiege 12

Datum:

Od: 10.10.2018 18:30
Do: 15.3.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala