Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.1.2013 - 31.1.2013

Inaugurace roku české kultury v Knihovně C. Norvida v Elblągu

10. ledna 2013 Knihovna C. Norvida v Elblągu oficiálně zahájí rok české kultury. Během nejbližších dvanáctí měsíců zájemci o českou kulturu shlédnou cyklus kultovních českých filmů, navštíví tematické výstavy, přednášky a koncerty českých kapel.

Inauguraci českého roku otevře vernisáž výstavy „Česká linie“. Výstava bude dostupná pro veřejnost do konce ledna. Během prvního setkání s českou kulturou místní literát Andrzej Kasperek, autor lyrické knihy „Back in DDR“, bude posluchačům přednášet o svém pohledu na tvorbu Bohumila Hrabala. Setkaní uzavře projekce filmu „Žebrácká opera“ od Jiřího Menzla.

"Žebrácká opera" – 1991, rež. Jiří Menzel
Jeden z nejslavnějších českých režisérů Jiří Menzel se zhostil filmového zpracování stejnojmenného dramatu Václava Havla. Příběh popisuje bezohledný boj cynických bosů surového podsvětí, kteří jsou ve skutečnosti pouhými loutkami v rukou extra zločince, šéfa místní policie.

„Česká linie“ - Na výstavu byla vybrána nejznámější díla českých mistrů tohoto žánru sdružených v České unii karikaturistů (ČUK). Česká unie karikaturistů (ČUK) vznikla 10. 3. 1990 z iniciativy novináře Ivana Hanouska. V současnosti jde o sdružení autorů kresleného humoru a karikatury. ČUK je členem FECO (Federation of Cartoonists´ Organisations). Výstava se snaží představit současnou humoristickou tvorbu českých umělců. Autoři prezentovaných prací patří k nejznámějším autorům tvořícím na území České republiky: Miroslav Barták, Zdeněk Hofman, Jiří Koštýř, Břetislav Kovařík, Lubomír Lichý, Václav Linek, Jiří Novák, Marie Plotěná, Libor Sigmund, Jiří Srna, Radek Steska, Václav Šípoš, Pavel Taussig, Jan Tomschoff, Laco Torma, Ivana Valocká a Vhrsti.

Informace o jednotlivých autorech můžete nalézt na straně unie: www.ceska-karikatura.cz

Místo konání:
ul. Św. Ducha 5-7 82-300 Elbląg
Datum:

Od: 10.1.2013
Do: 31.1.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala