Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.9.2019 16:00 - 19:00

InsightArt - Představení RToo skeneru

Odborníci z oblasti umění jsou zváni na prezentaci revolučního RToo skeneru. Jedná se o převratnou technologickou novinku českého start-upu InsightArt, který přichází se zobrazovací technologií nové generace. S pomocí této technologie lze získat snímek dosud nepředstavitelné kvality s velmi detailními informacemi o uměleckých dílech v 2D a 3D rozlišení.

 

Program setkání:

- úvodní slovo Velvyslance České repubiky ve Francii, p. Petra Druláka

- RToo - revoluční nástroj pro analýzu uměleckých předmětů - představení přístroje odborníkem na spektrální zobrazování a vývoj a implementaci softwarů Josefem Uherem a restaurátorem a spoluzakladatelem InsightArtu, Jiřím Lauterkrancem

- ukázka RToo skeneru

- diskuze

- občerstvení

Za ůčasti p. Jiřího Fajta, historika umění a člena poradního výboru InsightArt
Akce bude probíhat v angličtině a bude tlumočena do francouzštiny.
Realizováno ve spolupráci mezi společností InsightArtCzechTrade France  a Českým centrem Paříž.

Vstup zdarma. Rezervace nutná na paris@czech.cz nebo 01 53 73 00 22.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více informací :
reportáž BBC : https://insightart.eu/2018/05/17/bbc-on-fake-art-insightart-in-the-report/ 

 

Vstup zdarma. Rezervace nutná na paris@czech.cz nebo na 01 53 73 00 22.

Centre tchèque de Paris, 18 rue Bonaparte, 75006 Paris ( Metro linka 6 : Saint Germain des-Prés nebo linka 10 : Mabillon).

 

Skenner RToo

RToo, nový digitální skener určený k analýze umění. RToo je vybaven fotonovými detektory – nejmodernější zobrazovací technologií z CERNu, zmenšenou verzi detektorů využívá také NASA na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Díky nadstandardním výsledkům má novinka potenciál zcela nahradit doposud užívané metody. Skener RToo sestavila speciálně pro umělecké účely česká společnost InsightART, která jej chce zavádět na francouzský i světový trh. Představení technologie proběhne ve spolupráci s Czech Trade a Českými centry. Akci uvede Petr Drulák, velvyslanec České republiky ve Francii, záštitu převzal historik umění Jiří Fajt, vystoupí také bývalý konzultant Vatikánu a historik umění Monsignor Timothy Verdon.

Běžné rentgeny skenují pouze černobíle a pro vysoký šum mají snížené rozlišení drobných detailů snímku. RToo skenuje barevně, ve vysokém rozlišení nad 100 MPix a plně digitálně.  „Díky „chytrým pixelům“, kterými jsou detektory vybaveny, dokáže RToo navíc odlišit jednotlivé materiály v analyzovaných dílech, a to bez odebírání vzorků.“ říká CTO společnosti InsightART Josef Uher. Naprosto nově InsightART skenuje díla také pomocí robotických rukou, což umožňuje bezprecedentní flexibilitu a tím rozšiřuje možnosti skenovaných děl o sochy nebo starožitnosti. „Technologie, kterou využívá RToo, má v oboru průzkumu uměleckých děl velkou budoucnost a je jen otázkou času, kdy se z ní stane standard“, říká Jiří Lauterkranc, restaurátor a spoluzakladatel společnosti.

Vedle vynikajícího obrazového materiálu a schopnosti skenovat 3D, radikálně ulehčuje práci restaurátorů tím, že odstraňuje dnes stále používané zdlouhavé ruční digitalizování fólií a jejich následné manuální spojování, výsledkem čehož bývá často nepřesný obrázek. „RToo si složí obrázek sám – stačí tam umístit obraz nebo sochu a až se restaurátor vrátí má krásný digitální zcela kompaktní obrázek ve velmi vysoké kvalitě.“ říká Jan Sohar, CEO společnosti.

 

 

 

 

O společnosti InsightART

Společnost InsightART je součástí rodiny inovativních firem, které mají jednoho společného jmenovatele – všechny používají Medipix technologii, revoluční zobrazovací technologii původně určenou pro vědecké experimenty ve švýcarském CERNu. Zakladatelé společnosti ADVACAM, z níž se jako spin-off následně vyvinulo InsightART, byli součástí mezinárodního týmu, který technologii v CERNu vyvíjel. Převratné výsledky vedly k rozhodnutí uzpůsobit Medipix technologii pro použití mimo vědu. ADVACAM na vývoj navázal celosvětově patentovaným vynálezem částicových detektorů, jež jsou díky „chytrým pixelům“ schopny měřit vlnovou délku jednotlivých fotonů. Výsledkem je mnohem vyšší rozlišení, větší citlivost a radikálně větší množství zobrazených informací, které jsou dodány rychleji a s větší přesností, než bylo dříve možné. ADVACAM je certifikovaným dodavatelem detektorů pro NASA, která je využívá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Nově budou uvedeny také na geostacionárních družicích ESA. Nová technologie se začíná postupně zavádět všude tam, kde se používá zobrazování – medicína, potravinářství, mikroskopie, vesmírná explorace, těžební průmysl, analýza výtvarného umění a další.

InsightART je spin-offem ADVACAMU a jejich technologii využívá úspěšně k rentgenové analýze umění. Ve spojení se sesterskou společností Radalytica vybavilo InsightART skener RToo párem robotických rukou, díky čemuž je možné rentgenování nejen 2D ale i 3D, tedy sochy, starožitnosti. InsightART byl založený v roce 2016 zkušeným podnikatelem Janem Soharem, částicovým fyzikem Josefem Uherem a restaurátorem Jiřím Lauterkrancem. Lauterkranc a Uher mají významný podíl na vývoji metody a přístroje. 

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

24.9.2019 16:00 - 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala