Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.3.2020 - 20.3.2020

INSPIRACE: Tisíce čechů šijí doma roušky

Solidarita za doby koronaviru. Český národ se semkl pro dobro věci a inspiruje svět. Tisíce Čechů zasedly k šicím strojům a využívají svůj čas během celostátní karantény k výrobě roušek, které jsou nedostatkové. Foto: Facebook Anety Půhonné.

 

Roušky a kritické myšlení - Petr Ludwig

Petr Ludwig, který byl speciálním hostem v našem Meetupu: Okurková Limonáda v minulém roce, natočil velmi důležité video o rouškách. Video sdílíme ZDE
Šití roušek

Do šití roušek se pak pustila třeba i bývalá první dáma Dagmar Havlová. „Rozhodli jsme se pomoci zdravotníkům v nemocnicích a hospicech. U mé divadelní garderobky Ivetky pro ně šijeme roušky s pár přáteli. Prosíme, pomohl by nám někdo tyto jednoduché roušky šít, nebo alespoň přežehlovat a stříhat? Ozvěte se na nadační e-mail nadace@vize.cz,“ napsala na facebooku.

Foto: Facebook Dagmar Havlové Veškrnové


Návod na ušití roušky ZDE
Aneta Půhonná nabídla pomocnou ruku. Šije roušky pro seniory.

Pestrobarevné sukně a šaty, dětské tepláky, kabátky či topy, které Aneta Půhonná ze Sobotic, části obce Český Dub na Liberecku, běžně šije doma a nabízí na Facebooku, nahradí roušky. Právě těchto ochranných pomůcek je nyní v České republice nedostatek a Aneta se rozhodla svůj talent a um vložit tam, kde je nejvíce potřeba.
„Jelikož všude vidíme a slyšíme, co se aktuálně děje u nás a ve světě v souvislosti s šířením koronaviru, rozhodla jsem se odložit klasické zakázky stranou a vrhnout se na šití roušek. Je to stejná samozřejmost jako třeba podat ruku člověku, který právě upadl. Prostě samozřejmost,“ popsala svůj nápad Aneta. Zdroj: Denik.cz

Aneta Půhonná se vrhla na šití roušek. | Foto: Facebook Anety Půhonné


Jak pomoci pokud chcete být dobrovolníkem? A kde hledat pomoc pokud ji potřebujete?

V dnešní době čelíme situaci, kterou většina z nás nezná. Odhoďme ostych a nasaďme roušky. Má to smysl.
Podle výzkumů i doma vyrobené roušky mají až 80% účinnost. A především pomáhají bránit šíření z infikovaných osob. Onemocnení COVID-19 může probíhat bez příznaků, sami tedy nevíte, zda nejste nakaženi a nešíříte virus dál. Zdroj: Roušky pro všechny

SousedskaPomoc.cz vznikla, abychom za pomoci dobrovolníků zajistili doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí.

Nasaď si roušku, zachráníš život. #rouskyvsem


Čeští studenti módního designu, kteří šijí roušky, aby pomohli v boji s koronavirem se dostali do světově sledovaného časopisu DAZED.

V ateliérech pražské Akademie umění, architektury a designu se nelení a řada studentů tam šije roušky pro potřebné. Roušky budou putovat do nemocnic, domovů důchodců, do rukou dobrovolníků a jiných potřebných lidí. Skupina studentek a studentů se pro tuto iniciativu rozhodla poté, co vláda vydala nové opatření povolující vycházení ne veřejnost pouze s rouškou zakrývající nos a ústa.

Celý článek najdete ZDE 

Rektor Vojtěch Petráček, který byl speciálním hostem v Czech Science Café v Českém centru New York radí jak na podomácku vyrobenou „protikoronavirovou“ masku.

Rektor ČVUT v Praze, jaderný fyzik Vojtěch Petráček přišel s jednoduchým návodem, jak si doma vyrobit „protikoronavirovou“ masku. Její základ má tvořit PET láhev. Ve světle událostí, kdy v Česku stále ještě chybí stovky tisíc až milion respirátorů, to může být více než užitečné.

Sledujte video ZDE

Zdroj: Aktuálně.cz


 

 

Místo konání:
Česká republika
Datum:

Od: 19.3.2020
Do: 20.3.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala