Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2009 0:00 - 0:00

INTRAMUROS-Pád železné opony po 20 letech

České centrum v Madridu se společně s dalšími evropskými kulturními institucemi (EUNIC) rozhodlo věnovat 31.vydání prestižního časopisu Intramuros vzpomínce na pád železné opony. Myslitelé, intelektuálové a politologové z různých evropských zemí připomenou uplynulé události s odstupem dvaceti let.

 

Na vytvoření speciálního vydání se podílejí významné osobnosti států, kterých se právě revoluční rok 1989 týkal. Události tehdejšího Československa připomíná Novoroční projev prezidenta ČSSR Václava Havla z roku 1990. Za uplynulými lety se ohlédne také současný český myslitel Václav Bělohradský v úryvku z knihy Společnost nevolnosti.

 

Václav Havel, narozen  v r. 1936, je významným spisovatelem a dramatikem. Byl jedním z prvních mluvčí Charty 77 a vůdčí osobností politických změn v listopadu 1989 v Československu. Po pádu komunismu byl zvolen posledním prezidentem Československa a následně také prvním prezidentem České republiky. Za své literární a dramatické dílo byl Václav Havel oceněn řadou prestižních cen, je členem mnoha světových klubů spisovatelů. Za své smýšlení a celoživotní úsilí o dodržování lidských práv byl několikrát nominován na Nobelovu cenu míru a stal se laureátem nejvyšších státních vyznamenání mnoha států.

 

 

Novoroční projev prezidenta ČSSR Václava Havla

 

Václav Bělohradský, narozen roku 1944, patří mezi významné osobnosti soudobého myšlení. Vystudoval Filozofii na Univerzitě Karlově v Praze, po okupaci Československa opustil zemi a usadil se v Itálii, kde pracoval jako profesor politické sociologie na Univerzitě v Terstu. Dlouhá léta spolupracoval s českými exilovými časopisy a nakladatelstvími a českým domácím disentem. Svá díla vydával nejprve pouze v Itálii, poté v češtině v exilových nakladatelstvích, od začátku 90. let se v českém mediálním prostoru soustavně vyslovuje k důležitým otázkám domácího i globálního vývoje. Jeho díla byla přeložena do řady jazyků.

 

 

Václav Bělohradský: Společnost nevolnosti

 

 

V časopise se objeví i příspěvky dalších autorů jako jsou Pawel Huelle (Polsko), Vladimir Tismaneanu (Rumunsko), András Oplatka (Maďarsko), Marcel Beyer (Německo), Karl Schlögel (Německo) a Emil Brix (Rakousko).

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

30.9.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Madrid, EUNIC


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala