Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.6.2020 - 28.6.2020

Noc Literatury v Debrecíně

23 tajemství během tří večeř - Po loňském úspěchu bude v Debrecínu opět Noc literatury! Tématem akce 2020 je TAJEMSTVÍ. Tento mimořádný literární happening slibuje záhadnou cestu do evropských, japonských, izraelských, tureckých příběhů a také do našich vlastních hlubin. Ve dnech 26., 27. a 28. června 2020, denně od 20:00 do 22:00, budou umělci Divadla Csokonai číst výňatky z 23 děl 23 spisovatelů z 23 zemí, každou půl hodinu v 8 bodech v centru města Debrecín.

Literární happening Noc literatury nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských a mimoevropských spisovatelů. Pátý ročník Noci literatury, která se letos uskutení tříměsíčním zpožděním, bude zaměřen na téma TAJEMSTVÍ. V Budapešti bude akce prezentována online, v krajském městě Debrecín se uskuteční jako pouliční happening v centru města. Videa pro online verzi byly natočeny v různých zakoutích partnerského Divadla Örkény. V obou případech zazní 23 děl od 23 autorů ze 23 zemí v podání 23 herců.

Projekt organizuje EUNIC Hungary a koordinuje ČC Budapešť.

Českou republiku letos zastupuje román Únava materiálu od Marka Šindelky.


 

Marek Šindelka (1984)

Básník a prozaik, držitel Ceny Jiřího Ortena (2006) a dvou Magnesií Liter za prózu (2012, 2017). Jeho knihy vyšly v angličtině, holandštině či polštině. Narodil se v roce 1984 v Poličce.


Překlad do maďarštiny: Otília Barna


Únava materiálu

Osudy dvou uprchlíků zredukované na tělesnou zkušenost. Uprchlická krize zredukovaná na útěk. Marek Šindelka nenapsal sociálně-kulturní sondu, jeho novela přináší univerzální výpověď o fyzické izolaci a odtržení, ve kterém se mnozí uprchlíci nebo obecně migranti nacházejí. Jeho rytmizované, klipovité vyprávění se místy podobá arkádové počítačové hře, jeho fyzický jazyk hmatatelně přibližuje útrapy cesty. Novela Únava materiálu možná nepřináší komplexní analýzu současné uprchlické krize, ale přiměje čtenáře vctítit se do jejích obětí, které přišly o majetek, bezpečí a mnozí i o život. Je to strhující, empatické gesto, v němž se Evropa proměňuje z vysněného Ráje v nehostinné, nevraživé místo. Gesto, které nás konfrontuje s naším pohodlím.

Více informací najdete na webové a facebookové stránce akce:

https://www.irodalomejszakaja.hu/

https://www.facebook.com/irodalomejszakaja/

 

Místo konání:
Debrecen Belvárosa
Datum:

Od: 26.6.2020
Do: 28.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala