Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2016

iShorts – nejlepší studentské filmy 2016

Jihomoravský kraj a Plzeňský kraj ve spolupráci s Českým centrem Brusel Vás zvou na promítání krátkometrážních filmů nominovaných na Českého lva! Porota vybrala do užšího výběru ty nejlepší krátké filmy vzniklé na českých školách a opravdu bude na co koukat! Dobové drama s postmoderním úšklebkem Furiant, temná pohádka Lesapán, sevřené drama o dvou mladých potížistech Amanitas, intimní portrét jednoho rozpadajícího se vztahu otce se synem Táta a nakonec černá komedie o smrti se šťastným koncem Happy end. Nenechte si ujít nejčerstvější filmové talenty a přijďte 31.5.2016 v 20:00 do Plzeňského domu! Rezervovat si místa je možné na office@southern-moravia.eu.

Program:


Furiant (FAMU), 26 minut, hraný film

Režie: Ondřej Hudeček

Hrají: Julius Feldmeier, Filip Chlud

„Aby se mohl stát prvním skutečným dramatikem realismu, musel pocítit, jaké to je, být posledním romantikem." I tak by se dalo popsat mládí klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického – alespoň to se specifickým humorem činí ve svém filmu režisér Ondřej Hudeček. Snímek s podtitulem Komedie o třech dějstvích parafrázuje klišé televizních inscenovaných dokumentů a po svém dotváří obraz slavného dramatika a dramaturga tak, jak ho (ne)známe z učebnic literatury. Slovy autorů, nechybí zde napětí, humor, násilí, naděje, emoce, nahota, sex ani šťastný konec.


 

Lesapán (UMPRUM, FAMU), 24 minut, hraný film

Režie: Pavel Soukup

Hrají: Vladimíra Havlíčková, Marek Pospíchal, Jakub Koudela, Matěj Ruppert, Josef Rarach

Karel je hajný tělem i duší. O les se stará pevnou rukou a může se pyšnit trofejemi, o kterých si myslivci často nechávají jen zdát. V opuštěné části lesa ale pytláci probudí tvora, který by Karlovi mohl být rovnocenným soupeřem. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Mezi tajemným tvorem a Karlovou dcerou Aničkou vznikne zvláštní spojenectví. Kdo se nakonec stane jediným pánem lesa?

 

 

Amanitas (FAMU), 22 minut, hraný film

Režie: Jakub Šmíd

Hrají: Jindřich Žampa, Filip Bařina, Lenka Krobotová, Klára Melíšková

Do prostoru bývalého vojenského prostoru je nepovolaným vstup zakázán. Zdejší letiště je místem, kam utíkají před světem potížista Robin a "já už nejsem malej" Vojta, nevlastní bráchové z dvou odcizených rodin z nedaleké vesnice. Jedno dobrodružství se zvrtne a v sychravý podzimní den se do jejich prostoru vydávají matky obou chlapců. Nedobrovolná trojice spojenců musí najít Vojtu, než se klukovina změní v tragédii.


 

Táta (UTB), 35 minut, hraný film

Režie: Václav Huleš

Hrají: Jiří Rendl, Dušan Sitek, Hana Seidlová, Viola Černodrinská

Viktor si nepřipouští zdravotní stav svého otce, který trpí pokročilou fází Alzheimerovy choroby a navzdory všem nátlakům a komplikacím odmítá předat otce do ústavní péče. Podstupuje kvůli tomu věci, kde se smazává hranice mezi silou a slabostí. Obětování se tak překrývá se sobectvím, hlavně ve chvílích, kdy Viktor chrání svého otce před současnou realitou, kde už nežije jeho milovaná žena a nic není jako dřív. Snaží se tak udržet svého otce v pomyslné bublině, protože je to jediná cesta, jak občas spatřit záblesky muže, kterého kdysi znal a obdivoval. Tyhle vzácné momenty však zastiňují ty horší a děsivé, které tak postupně ničí už tak složitý, ale stále podstatný vztah. Dojde Viktor a jeho otec alespoň k dílčímu rozhřešení? Jediná cesta vede přes společně prožitou bolest... Kdy vlastně někoho ztratíme? Poté, co zemře? Když nás opustí? Nebo potom, co už není takový, jakého si jej pamatujeme? I na tyto palčivé otázky hledá film Táta odpovědi.


 

Happy End (FAMU), 6 minut, animovaný film

Režie: Jan Saska

Černá komedie o smrti se šťastným koncem. Myslivci, traktorista, řidič favoritu a náhodně zřetězený sled událostí, kterými se jak červená linie táhne stružka krve. A značné množství alkoholu.

 

Celková délka programu je 113 minut. Filmy budou promítány v češtině s anglickými titulkami.

 

Rezervace: office@southern-moravia.eu 

Kde: Plzeňský dům, Place de Jamblinne de Meux 31, 1030 Brusel

Kdy: 31.5.2016 20:00 

 


 

Místo konání:

Plzeňský dům, Place de Jamblinne de Meux 31, 1030 Brusel

Datum:

31.5.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala