Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2019 19:00

Iva Pekárková zahájí Evropský čtenářský klub v Madridu

Iva Pekárková, jedna z nejdůležitějších českých spisovatelek této doby, představí v Madridu svou knihu „Dej mi ty prachy“, jež byla nedávno přeložená do španělštiny. Setkání se spisovatelkou se uskuteční v Městské knihovně Eugenio Trías (Casa de Fieras de El Retiro de Madrid) ve čtvrtek 26. září v 19 hodin, které organizuje Evropský čtenářský klub EUNICu. V románu, vydaném nakladatelstvím Huso, autorka skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami. Účast ve čtenářském klubu je podmíněna registrací na webové stránce EUNIC a přečtením knihy, kterou lze obdržet i se slevou.

První setkání Čtenářského klubu se uskuteční v Sala Polivalente v Městské knihovně Eugenio Trías. Pro účast ve Čtenářském klubu je nutné se zaregistrovat na stránce EUNIC a přečíst si knihu předem. Je možné knihu obdržet i se slevou 10% v jednom ze dvou madridských knihkupectví Antonio Machado po předložení kódu, který získáte po registraci na stránce EUNIC (http://eunic-espana.eu/). Prezentace jednotlivých evropských autorů budou pokračovat až do roku 2020.

Prvních deset z vás má možnost koupit knihu se slevou 15%, tedy za pouhých 16 euro. Pro více informací, napište na ccmadrid@czech.cz

Dej mi ty prachy – příběhy české taxikářky v New Yorku

Velkoměsto, láska, zločin, umění i smrt. V románu Dej mi ty prachy Iva Pekárková skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami. Kniha koncipovaná jako milostný dopis městu New York od řidičky žlutých taxíků (kterou Pekárková skutečně sedm let dělala) je napsaná s naprostou precizností a úctou ke geniu loci: každé ze dvou tisíc newyorských nároží je vylíčené tak, jaké skutečně bylo, když ho autorka viděla na vlastní oči. To platí i o všech newyorských čtvrtích, i těch, do kterých nikdy nebylo radno chodit, natož v nich pobývat. I když je to román, stalo se toto dílo předmětem studia mnohých sociologů, spisovatelů a vědců, kteří se zajímají o New York a řidiče newyorských žlutých taxíků.

 

Iva Pekárková se narodila v Praze a vystudovala přírodovědeckou fakultu, obor mikrobiologie a virologie, nicméně krátce před jejím dokončením v roce 1983 emigrovala. Zakotvila v Americe, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně barmanky, sociální pracovnice a taxikářky v New Yorku. V roce 1997 se pak vrátila do Prahy, kde krátce působila v redakci MF Dnes. Od roku 2005 žije v Londýně. Její knihy se překládají po celém světě, hlavně ve Spojených státech, Velké Británii, Německu a Španělsku. Literární činnosti se věnuje už od začátku 80. let. Před odchodem do emigrace publikovala populárně vědecké články ze svého oboru v časopisech ABCŽivě a Sedmičce pionýrů. V zahraničí publikovala prózy v exilových časopisech jako Západ, Svědectví, nebo Paternoster. V angličtině též publikovala povídky a články, nejvíce v severoamerických a kanadských časopisech (mj. The Idle, The New York Times, Sunday Supplement a Penthouse).

Akci pořádají EUNIC Španělsko, Velvyslanectví České republiky ve Španělsku, Městské veřejné knihovny v Madridu a Nakladatelství Huso.

Místo konání:
Casa de Fieras de El Retiro de Madrid
Datum:

26.9.2019 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala