Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.2.2019 - 7.7.2019

Ivan Kyncl v londýnském V&A Museum

Londýnské Victoria and Albert Museum uvádí novou výstavu fotografií „mistra objektivu“ Ivana Kyncla, českého fotografa, který si svými jedinečnými snímky získal respekt i srdce anglické divadelní scény. Unikátní výstava šedesáti černobílých "momentek" z archivu tohoto "Cartier Bressona anglického divadla" zachycuje zásadní okamžiky z dějin britské scény konce 20. století.

Muzeum získalo od rodiny Ivana Kyncla archiv divadelních fotografií čítající na 100 000 negativů. Expozici tvoří 60 vybraných černobílých fotografií, na kterých jsou zvěčněny tváře mnoha divadelních legend, mimo jiné Cate Blanchett, Alana Rickmana, Arthura Millera či Harolda Pintera. S mnohými z nich během života úzce spolupracoval. Tato ojedinělá výstava je oslavou Kynclovy výjimečné schopnosti zachytit kromě prostředí i samotnou podstatu každé divadelní inscenace. Jeho snímky jsou v pravém smyslu „momentky“, pořízené dle jeho vlastních slov „v dané minutě“ („in the minute“). Vystavený výběr fotografií tak svým počtem symbolizuje onu minutu, každá z nich představujíc jednu její vteřinu.

„Fotografie Ivana Kyncla jsou pozoruhodnou kronikou od 80. let až do 21. století. Nejen, že mapuje vývoj britského divadla jako takového, ale zachycuje i podstatu, atmosféru, emoce daného představení. Je to, jako bychom stále seděli v hledišti dlouho po závěrečné oponě. Muzeum V&A je dokonalým prostorem pro Kynclův divadelní archiv. Jeho dílo lze chápat i v širším kontextu dějin divadelní fotografie od počátků až do současnosti,“ říká Simon Sladen, hlavní kurátor sbírek moderního a současného divadla ve V&A.

Ivan Kyncl (1953-2004), syn českého disidenta Karla Kyncla, se vyučil fotografem poté, co mu bylo studium na vysoké škole kvůli problematickému původu odepřeno. Ještě během svého pobytu v Praze fotograficky dokumentoval představení Bytového divadla Vlasty Chramostové a aktivity protikomunistického hnutí Charty 77. V 80. letech přesídlil do Anglie a během své úspěšné kariéry v emigraci pořídil snímky z více než pěti set činoherních, operních i muzikálových představení od Andrew Lloyd Webbera či Toma Stopparda. Spolupracoval s divadly po celé Británii, jen v Londýně s Royal Shakespeare Company, Royal National Theatre, Royal Court Theatre, Almeida, Donmar Warehouse či Barbican Centre. Jeho tvorba, mnohdy na pomezí experimentální fotografie, je dodnes unikátní svou jedinečnou dynamikou a neobvyklými úhly, kterých docílil fotografováním z balkónu či zákulisí, v mnohdy značně nepohodlných pozicích.

---------------------------------------------------------

VSTUP ZDARMA

Otevírací doba: 

Denně: 10:00 - 17:45

Pátek: 10:00 - 22:00 

----------------------------------------------------------


Více informací o výstavě na oficiálních stránkách muzea:
https://www.vam.ac.uk/event/OKGJ9xza/ivan-kyncl-in-the-minute

 

Event photo: Alan Rickman in Tango at the End of Winter, 1991, Piccadilly Theatre, London © Ivan Kyncl. Courtesy of the V&A, London

 

 

 

 

Místo konání:

Victoria and Albert Museum, Cromwell Road, London SW7 2RL

Datum:

Od: 19.2.2019
Do: 7.7.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala