Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2012 19:30

Jakub a jeho pán v divadle Vaudeville

České centrum v Bruselu, Jan Zahradil (EP), Jan Březina (EP), Peter Šťastný (EP), velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil, primátor města Brna Roman Onderka a Ladislav Miko (Czech Fun Club) vás srdečně zvou na melancholickou komedii světoznámého spisovatele Milana Kundery - Jakub a jeho pán, která se uskuteční dne 7. listopadu od 19:30 v historické budově bruselského divadla Vaudeville. Hru s podtitulem “pocta Denisi Diderotovi,“ dramatickou variací románu Jakub Fatalista, představí Městské divadlo v Brně.

Jakub a jeho pán je inscenace, která nemá ambice jen odvyprávět příběh, ale naopak se v ní filosofuje a uvažuje. Hra zachycuje mnohoznačnost a relativitu jednotlivých osob. Samotný příběh sleduje dvě hlavní dějové linie, které se prolínají. Jedná se o příběh plebejsky moudrého Jakuba a šlechtického Pána, který na svých cestách zažívá roztodivné příběhy. Jakub a jeho pán je vtipná, hravá a moudrá komedie o přátelství, lásce a o putování za tím, co jsme a co určuje naše kroky. Hra, ve které vzdává Milan Kundera holt rozkoši vyprávění a poctu mužskému přátelství.

Autor románu Milan Kundera (*1. dubna 1929 v Brně) je nejvýznamnější a nejpřekládanější autor českého původu, žijící od roku 1975 ve Francii. Svá studia zahájil na Filosofické fakultě UK, obor literární věda a estetika. Po dvou semestrech přestoupil na pražské FAMU, obor scenáristika a literární kritika a později zde vyučoval jako docent světovou literaturu. V roce 1975 emigroval do Francie, kde mu bylo o 6 let později uděleno občanství.

Kunderova próza je vydávána od 60. let. V roce 1963 vychází Směšné lásky, následovány Druhým (1965) a Třetím (1968) sešitem Směšných lásek. V Československu se proslavil svým románem Žert (1967), kvůli kterému se rozkmotřil s komunistickou stranou. Od sedmdesátých let publikuje svá díla ve Francii. Vydal zde díla Život je jinde (1973) nebo Kniha smíchu a zapomnění (1979). Román Nesnesitelná lehkost bytí, postavený na příbězích dvou vzájemně propletených dvojic, byl v českém překladu vydán až v roce 2006.

Městské divadlo v Brně vzniklo krátce po válce již v roce 1945. Soubor začal působit pod názvem Svobodné divadlo na Falkensteinerově ulici, kterému sice chyběly finanční prostředky, ale zdaleka ne nadšení. Postupem času se divadlo rozrůstalo až do dnešní podoby dvou divadelních domů a tří divadelních souborů, které spolu spolupracují. Od svého vzniku až do současnosti odehrálo divadlo více než 600 premiér a nepočítatelné množství repríz. Za tímto obrovským úspěchem stojí jak vysoká úroveň realizací, tak i jedinečný repertoár divadla. 

Obsazení:
Jakub: Jan Mazák
Pán: Viktor Skála
Agáta a dcera: Andrea Březinová
Hostinská: Lucie Zedníčková

Představení bude v češtině s anglickými titulky.

Kdy: 7. listopadu 2012 od 19:30
Kde: Divadlo Vaudeville, Galerie de la Reine 21, 1000 Bruxelles

Vstup: Zdarma

registrace: anar.kucera@europarl.europa.eu

       

 

   

Místo konání:

Vaudeville, 12, Galerie de la Reine

Datum:

7.11.2012 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala