Program
20.12.2020
Vánoční pozdravy Jakuba Hlávky z Los Angeles

Český muzikant a vědec v jedné osobě hraje české koledy a vypráví o svém americké zkušenosti.
Jakube, řekněte nám něco více o sobě o svém hudebním působení v Kalifornii. Jak to jde dohromady a co se Vám podařilo?
Do USA jsem poprvé přišel k magisterskému studiu na Georgetownské univerzitě, poté jsem pokračoval v doktorátu v Kalifornii. Během studií jsem vždy vyhledával příležitosti se nadále věnovat hudbě, kterou jsem studoval od malička – už ve třech letech jsem rodičům ohlásil, že chci hrát na housle. Trvalo mi dva roky je přesvědčit, ale od pěti jsem již chodil do hudebky – naučil jsem se tak noty dřív, než jsem uměl číst. V Česku jsem hrál například s Opavským studentským orchestrem pod vedením Naďy Hanouskové a s Filharmonií mladých Praha pod vedením Ladislava Ciglera. Během studia v Praze jsem získal cenu, díky které jsem mohl vystoupit s Pražskou komorní filharmonií jako sólista – hrál jsem Dvořákův Mazurek. V Los Angeles nyní hraji s několika ansámbly a rád vystupuji s klavíristkou Christine d’Arc Taylor, která má za sebou velmi úspěšnou kariéru v RAND Corporation, kde jsem sám pracoval na doktorátu. Kromě domácích recitálů spolu vystupujeme i pro místní komunitu, například v domovech pro seniory. Hudba je pro mne opravdu jen radost, o to víc jsem si považoval příležitostí vystupovat se sólisty jako je cellista Robert deMaine a houslistka Anne Akiko Meyers, nebo vystoupit v proslulé Walt Disney Concert Hall. Snažím se hrát co nejvíce, přeci jen mi to prsty dají vědět, když si udělám pár dní pauzu.
![]() |
![]() |
Jak vznikla letošní vánoční nahrávka?
Tento rok je z pochopitelných důvodů velmi odlišný a samotnému se mi nepoštěstí navštívit rodinu v Česku. Proto jsem chtěl nahrát několik koled, které by mi samotnému připoměly českou vánoční atmosféru, a zároveň je sdílet s rodinou a přáteli na druhém konci světa. Jsem velmi rád, že jsem nahrávku mohl uskutečnit v místním katolickém kostele u Sv. Moniky ve spolupráci s klavíristkou Christine d’Arc Taylor, se kterou vystupuji již šestým rokem. Christine je jedním z nejlaskavějších lidí, které znám, a jsem velmi vděčný za její čas a ochotu program nahrát!
Editace zvuku a videa měli na starost Sam Homsieh, Martin Jaakola, Kurt Vanzo, Jeffrey Bonilla a Em Šolarová, kterým také moc děkuji.
Jaká je předvánoční hudební atmosféra v Kalifornii, jak se muzikantům, jako by daří překonávat tuto nelehkou dobu?
Pro muzikanty to je opravdu náročný rok – na rozdíl od Česka se sem koncerty ani na chvíli nevrátily, takže je prakticky celý rok odepsaný. Přesto mnozí hledají kreativní řešení – koneckonců náš komorní orchestr připravil sérií digitálních koncertů, já sám jsem před nedávnem nahrál jednu skladbu pro krátký digitální recitál a s kvartetem hrajeme pro sousedy ze zahrady – ale plnohodnotná náhrada to bohužel není.
![]() |
![]() |
Stalo se něco, během tohoto roku, co bylo pro Vás inspirativní a co si zapamatujete, když se řekne rok 2020 v pozitivním slova smyslu?
Kromě většího obdivu nad těmi, kteří naši společnost udržují i v době pandemie – zdravotními sestrami, lékaři, prodavači a dalšími – jsem sám získal nové zkušnosti skrze několik charitativních iniciativ a měl možnost potkat lidi, kteří žijí na okraji společnosti v USA i zahraničí. To mi připomnělo, za co mohu být ve svém životě vděčný, a že i malá pomoc, například ve formě jednoho jídla či návštěvy opuštěného člověka, mají ohromnou hodnotu.
Jste také vědec, na čem teď pracujete a jak Covid ovlivnil Vaši profesní kariéru?
Tento rok byl profesně opravdu velmi různorodý – začal jsem například pracovat na dvou projektech pro americkou vládu, které se věnují analýze dopadů pandemie a různých opatření na společnost. Doufám, že lidé ve veřejném prostoru budou víc naslouchat odborníkům – vidíme, že americké státy a mnohé země, které tak činí, jsou na tom relativně lépe. Také jsem přešel plně na distanční práci – to je myslím první ochutnávka toho, jak flexibilním se pracovní trh může stát v dalších letech: nejlepší talent budou firmy moci zaměstnat i na dálku, a důraz na kvalitu života, kulturu a zdravý životní styl podle mne poroste.
Můžete prosím, ke své nahrávce, za kterou mnohokrát děkujeme, přidat tady Vaše přání ke svátkům a novému roku?
Všem čtenářům a posluchačům přeji mnoho radosti a zdraví v novém roce. Ten přinese bezpochyby mnoho pozitivních změn a všem nám přeji, abychom si těch dobrých zpráv vážili!
![]() |
![]() |
Jakub Hlávka je
výzkumným profesorem v oblasti ekonomie zdravotnictví a managementu na
Univerzitě Jižní Kalifornie, nejstarší soukromé univerzitě v Kalifornii.
Odborně se zabývá ekonomickými rozměry stárnutí, inovací v oblasti
biotechnologií, a spoluprací soukromého a veřejného sektoru napříč různými odvětvími.
Jeho výzkum v současnosti podporují Národní ústav pro zdraví (NIH), Centrum pro
kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS). Od
svých pěti let hraje na housle – nejdříve jako student v rodném Slezku, poté
jako člen orchestrů v Opavě, Praze, Washingtonu D.C. a nyní v Los Angeles.
V
současnosti působí jako koncertní mistr Santa Monica Symphony a take jako člen
umělecké rady Vicente Chamber Orchestra. Vystupuje rovněž s vlastním kvartetem
(Westside String Quartet) a ve spolupráci s klavirístkou Christine d’Arc
Taylor. Přestože se hudbě věnují pouze ve volném čase, rádi pravidelně
vystupují na recitálech pro přátele a místní komunitu.
Místo konání:
Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021
New York
Spojené státy americké
Datum:
20.12.2020
Organizátor:
České centrum