Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2008 0:00 - 9.11.2008 0:00

Jan a Zdeňek Svěrák – Filmová pocta

Projekcí filmů Tatínek a Vratné láhve zahájí v pátek 7. listopadu v Londýně česko-britská filmová sezóna Pocta Janu a Zdeňku Svěrákovi, kterou oba umělci osobně uvedou. Již 12. ročník festivalu českých filmů organizovaných Českým centrem Londýn tentokrát mapuje nejen unikátní filmový vztah mezi Janem Svěrákem, filmovým režisérem, a jeho otcem Zdeňkem, hercem a scénaristou, ale všímá si rovněž individuálních kariér obou umělců, jejichž filmy získaly dva Oscary a dvě oskarové nominace.

pireonline.com

Svěrák & Svěrák

Dvojice Svěrák-Svěrák představuje velmi unikátní fenomén, a to nejen v českých, ale rovněž v mezinárodních poměrech. Přestože ve filmařských kruzích existuje spolupráce v rámci jednotlivých rodinných klanů, těsná a k tomu úspěšná spolupráce otce a syna není příliš častá. Právě důraz na toto filmové partnerství si klade za cíl sezóna, která divákům umožňuje zařadit do širšího kontextu filmy, které již znají z britské distribuce, ať již se jedná o Kolju či Tmavomodrý svět. Unikátním rysem sezóny je také spolupráce s britským partnerem, produkční společností Portobello Pictures, která se podílela na produkci čtyř promítaných snímků.

 

Sezóna zahajuje jejich nejnovějším společným projektem – filmem Vratné láhve, který v lońském roce sklidil velký ohlas u diváků na Londýnském filmovém festivalu. Pozadí vzniku tohoto filmu, stejně tak i náhled do rodinných vztahů i autorské krize pak umožní projekce dokumentárního filmu Tatínek.

 

Předmětem sobotního večerního programu budou první dvě části volné svěrákovské trilogie, kterou završily právě Vratné láhve, a to Obecna škola, čerpající z dětství Zdeňka Svěráka v poválečných letech, a Kolja, jehož příběh se odehrává v období politických změn kolem roku 1989.  Na diváky čeká po projekci diskuse s oběma tvůrci reflektující cestu, kterou oba urazili od společných začátku v roce 1991, kdy natočili Obecnou školu.

 

To, že Zdeněk Svěrák má za sebou coby scénárista více než 15 realizovaných scénářů, si dnes uvědomí málokdo. Do popředí totiž vstupují právě ty, které napsal pro svého syna. Londýnská sezóna upozorňuje také na scénáře, které napsal pro jiného českého oskarového režiséra, a to Jiřího Menzela. Diváci uvidí jak na Oscara nominovanou Vesničku mou střediskovou, tak také film Život a neobyčejná dobrodružství vojína Ivana Čonkina, který vznikl v majoritní britské koprodukci.  Právě tímto filmem se jméno Svěrák začalo pojit se jménem britského producenta Erica Abrahama a společnosti Portobello Pictures, který dosud spoluprodukoval čtyři filmy.

 

O své spolupráci s Janem a Zdeňkem Svěrákem bude mluvit producent Eric Abraham po projekci filmu Tmavomodrý svět v neděli večer. V kontrastu k tomuto epickému snímku z druhé světové války věnovaného českým letcům bojujícím v RAF diváci uvidí celovečerní debut Jana Svěráka, dnes již kultovní nízkorozpočtovou Jízdu, natočenou coby poctu americké Bezstarostné jízdě, a také jeho krátký film Ropáci oceněný studentským Oskarem.

 

Film pro celou rodinu

Oblíbenou součástí londýnského festivalu českých filmu je projekce pro děti. Tentokrát se malí (i velcí) diváci mohou těšit na oblíbenou pohádku Tři veteráni, pro kterou napsal scénář Zdeněk Svěrák na motivy pohádky Jana Wericha.


 


Program festivalu:

Pátek 7. listopadu
18:40 TATÍNEK
20:30 VRATNÉ LAHVE + diskuse s Janem a Zdeňkem Svěrákovými

Sobota 8. listopadu
16:00 ŽIVOT A NEOBYČEJNÁ DOBRODRUŽSTVÍ VOJÁKA IVANA ČONKINA

Sobota 8. listopadu
18:05 OBECNÁ ŠKOLA
20:05 KOLJA + diskuse s Janem a Zdeňkem Svěrákovými

Neděle 9. listopadu
14:00 TŘI VETERÁNI
16:00 VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ
17:50 ROPÁCI + JÍZDA
20:05 TMAVOMODRÝ SVĚT + diskuse s producentem filmu Ericem Abrahamem

----------------------------------------------------------------------

Vstupné:
Jeden film £7.50 (£6.50 concs.)
Dva filmy £10 (£8 concs.) kromě projekce v neděli od 14:00
Neděle 14:00 - £3.50 všichn

Riverside Studios
Crisp Road, Hammersmith, London W6 9RL
www.riversidestudios.co.uk
Pokladna: 020 8237 1111

Sezóna je organizována Českým centrem v Londýně ve spolupráci se společnostmi Biograf Jan Svěrák, Portobello Pictures a Riverside Studios

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 7.11.2008 0:00
Do: 9.11.2008 0:00

Organizátor:

České centrum, Riverside Studios, Portobello Pictures, Biograf


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala