Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.2.2015 - 27.3.2015

Jan Kaplický: Kresby

Výstava kreseb architekta Jana Kaplického (1937–2009) zahrnující jak návrhy staveb, tak jeho volnou tvorbu, koláže a návrhy oděvů. Koná se v prestižní galerii Architecture Association School of Architecture.

Nejstarší vystavené práce se datují do raných 70. let, kdy byly pro Kaplického kresby převážně hloubavou kratochvílí. Zatímco během dne pracoval pro jiné architekty, o víkendu či po večerech kreslil a navrhoval u sebe doma. Tou dobou se zabýval primárně čistou architekturou a příčným řezem. Nikdy se ale nezastavil v postupném zlepšování svého vizuálního vyjádřování a zdokonaloval metodu izometrického průřezu, který je pro něj tolik typický.

V roce 1979 společně s Davidem Nixonem Kaplický zakládá Future Systems. Jejich klienty se v průběhu let stala i NASA, pro kterou navrhli designové studie Mezinárodní vesmírné stanice. O deset let později v rámci partnerství s Amandou Levete dochází k realizaci staveb. Návrh Media Centre v Lord’s Cricket Ground, výherce Stirlingovy ceny pro rok 1999, byl posledním projektem, který Kaplický kreslil výhradně rukou. Od té doby výkresy převzaly počítače nebo Kaplického kolegové a on sám se s potěšením věnoval črtám.

Kaplický byl jedním z posledních velkých tahounů architektonické a umělecké tradice, vycházel přitom z kořenů rané renesance. Výstava Kaplického kreseb je mimo jiné i připomenutím, že kresba jako umění a disciplína nesmí být zapomenuta.

Kurátor – David Jenkins

Návrh výstavy – AL_A

Organizováno Architectural Association School of Architecture a podpořeno Centrem Kaplický, Českým centrem, primátorkou města Prahy Adrianou Krnáčovou a Magistrátem města Prahy.

http://www.aaschool.ac.uk/PUBLIC/WHATSON/exhibitions.php?item=304#-p-jan-kaplicky-drawings-p

http://circapress.net/titles/jan-kaplick%C3%BD-drawings  

Místo konání:

Front Members' Room, Architectural Association School of Architecture, 36 Bedford Square, London WC1B 3ES

Datum:

Od: 28.2.2015
Do: 27.3.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala