Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.1.2019 17:00 - 20.3.2019

Jan Palach: 50. výročí v Bruselu a v Lucemburku

"Rok 1968 prožíval coby student historie. Okupace vojsky Varšavské smlouvy jím hluboce otřásla a velmi těžce nesl, že se společnost odklání od reformních ideálů a propadá se do letargie. V listopadu 1968 se účastnil studentské stávky. Když ani ta nepřinesla kýžený efekt, rozhodl se k zoufalému činu. Dne 16. letna 1969 odjel z domovských Všetat na studentskou kolej do Prahy. Tam sepsal několik dopisů, ve kterých vysvětlil smysl svého činu. Z Hlavní pošty v Jindřišské ulici dopisy odeslal, zakoupil si kanystr a benzin. Následně se vydal na Václavské náměstí, u Národního muzea se polil benzinem a zapálil se. Hořící tělo Jana Palacha se kolemjdoucím podařilo uhasit, popáleniny však byly natolik závažné, že po několika dnech v nemocnici zemřel. Palachův čin vskutku občany z letargie probudil, jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací odporu proti okupaci. Toto vzepjetí však nemělo dlouhého trvání a nic na tom nezměnilo ani další sebeupálení studenta gymnazisty z Vítkova Jana Zajíce v únoru 1969." Paměť národa.

Palachův odkaz byl několikrát zpracován jak knižně, tak filmově a samozřejmě faktograficky, v roce 2013 dokonce stanice HBO vysílala kritiky velmi pozitivně hodnocený mini seriál režisérky Agnieszky Hollandové (Hořící keř - Burning Bush). V lednu 2019 by také měl vyjít překlad nového díla francouzského spisovatele Anthonyho Sitruka (nakladatelství Práh).

Den památky Jana Palacha (16. 1. 2019) v Bruselu tradičně připomene Velvyslanectví ČR v Belgii, jehož představitelé položí mezi 13:30 a 14:00 věnce u Památníku Jana Palacha ve Woluve-Saint Pierre (Avenue de l'Atlantique 113). Akce je veřejně přístupná, účastníci mohou k památníku položit květiny či věnce (po předchozí domluvě s Velvyslanectvím ČR v Bruselu, kontakt: brussels@embassy.mzv.cz)

(c) Velvyslanectví ČR v Belgii

 

Připomenutí 50. výročí Palachovy smrti proběhne také v Lucemburku 16. 1. 2019 od 17:00 na náměstí Jana Palacha, následovat bude diskuze v auditoriu Cercle Cité města Lucemburk od 17:30 a na stejném místě bude od 18:00 promítán film Jan Palach (Robert Sedláček, 2018).

Další bruselskou akcí bude promítání filmu Jan Palach v Domě evropské historie (House of European History) a to 20. března 2019. Více informací o akci a možnost rezervace míst online brzy. 

Nejnovější pohled na Palachův osud přináší právě Sedláčkův film z roku 2018. „Sedláček netočí o rozhodnutích, činech a pocitech nejmocnějších politiků Československa v roce 1968, jako to učinil v šesté části svého televizního cyklu České století nazvané Musíme se dohodnout. Nepouští se ani do dopadů Palachova činu jako režisérka Agnieszka Hollandová v pět let staré televizní sérii Hořící keř. Sedláček končí tam, kde Hollandová začíná: aktem upálení.“ Celá recenze.
Více informací: a 

 

Místo konání:
Luxembourg
Datum:

Od: 16.1.2019 17:00
Do: 20.3.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala