Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2008 0:00 - 0:00

Jan Šikl uvede v Londýně svůj cyklus Soukromé století

České centrum v Londýně představí britskému publiku Jana Šikla, který uvede své filmy Tatíček a Lili Marlene a Sejdeme se v Denveru ze svého jedinečného cyklu Soukromé století mapujícího prostřednictvím soukromých rodinných filmů historii 20. století. Atmosferické dokumenty nabízejí intimní pohled na naděje a osobní tragedie lidí před a za kamerou, ilustrujíc tak dopad dějinných událostí na život obyčejných lidí.


Soukromé století

 

„Život každého z nás je nenapodobitelný a jedinečný. Soukromé století představuje dějiny jako intimní lidské příběhy. Jejich intenzita osloví i druhé, protože to podstatné se odehrává v životě každého z nás.“

Jan Šikl

 

Koncept dokumentární série filmů Soukromé století vychází ze získání několika desítek  soukromých filmových archivů zaznamenávajících život několika generací. Na základě těch nejbohatších a nejzajímavějsích archívů pak režisér rekonstruuje rodinné příběhy, které zároveň přinášejí  i širší historickou prespektivu převratných událostí 20. století, jež se odehrály v Československu a jež ovlivnily život protagonistů. Jan Šikl se touto svou sérií hlásí k dalším předním evropským dokumentaristům v čele s Peterem Forgaczem, kteří ve své tvorbě také čerpají z amatérských filmových archívů.

 

V pátek 13. června Jan Šikl uvede dva své filmy; Tatíček a Lili Marlene z roku 2005 a Sejdeme se v Denveru z roku 2007 a zúčastní se diskuse po projekci. Jan Šikl se díky Českému centru již londýnském publiku představil svým filmem Nízký let na London International Documentary Film Festival v březnu tohoto roku, kde film vzbudil u diváků velký ohlas.


Tatíček a Lili Marlene

V jednom z prvních dilů cyklu Jan Šikl dává prostor vzpomínkám Evy na šťastné dětství  strávené na statku ve Velichovkách na česko-německém pohraničí. V centru vzpomínek je především milující ´tatíček´a krásná, ale sobecká Lili, která ale nakonec svou dceru a celou rodinu opouští. Kromě rodinných vztahů příběh přináší i náhled do vztahů česko-německých, zaznamenává situaci v pohraničí před a během války, odsun Němců a dotýká se i událostí února 1948.Sejdeme se v Denveru

V tomto příběhu je vypravěčem František, jenž vyrůstá obklopen příběhy westernů, které jeho otec promítá ve vlastním kině. Vítězný únor a nacionalizace československé kinematografie tak mají zásadní vliv na formování Františkovy osobnosti a na celou jeho rodinu, což vede v roce 1968 Františka k rozhodnutí následovat svůj sen o Divokém západě a emigrovat.

 

Organizátoři a partneři sezóny:

České centrum Londýn, Goethe Institute Londýn

 

Fotografie a informace:

Renata Clarková, České centrum Londýn

Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk

www.czechcentre.org.uk

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

13.6.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Goethe Institut


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala