Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2011

Fragmenty tvorby, fragmenty života – Jaroslav Rudiš v Lodži

Český prozaik, reportér, scénárista a autor komiksové literatury - tyto všechny charakteristiky platí pro tvorbu jednoho z nejznámějších současných českých spisovatelů, Jaroslava Rudiše. Letos na podzim a v zimě se představí polským čtenářům.

České centrum ve Varšavě spolu s vratislavským vydavatelstvím Good Books srdečně zve na 5. zastavení v sérii autorských setkání, tentokrát ve Vratislav, s mladým českým multi-literátem, romanopiscem, autorem filmových scénářů a komiksů a novinářem. 

Jaroslav Rudiš debutoval v roce 2002 románem „Nebe pod Berlínem“, který získal literární Cenu Jiřího Ortena. Polský překlad tohoto díla byl vyprodán během několika dní po vydání. V letech 2003-2005 připravil spolu s Jaromírem 99 (Jaromírem Švejdíkem) neobvyklou komiksovou trilogii Alois Nebel. Tento příběh obyčejného strojvůdce a jeho známých z malé železniční stanice v Sudetech si získal také srdce polských čtenářů. V roce 2006 pak vydal Rudiš román Grandhotel, v němž prostřednictvím příběhu Fleischmana, zaměstnance „hotelu nad mraky“ nad městem Libercem, opět prokázal, že se nesmírně citlivě a s vhledem dokáže ponořit do labyrintu lidské duše… 

„A já se jmenuju Fleischman. Das Fleisch znamená německy maso. Lidské i zvířecí. Nebo také dužnina v ovoci. Der Mann znamená muž. Nebo také choť. Manžel. Vazal. Leník. Takže radši muž, jestli si můžu vybrat. Když se to spojí, může to být Dužnatý muž. Dužninář. Když zapnete fantazii, tak taky Muž z masa (a kostí). Muž milující maso. Masař. Řezník. Takže snad přece jen řezník. Říkám to proto, že jména nejsou náhoda...(Jaroslav Rudiš, Grandhotel)

Termíny autorských setkání v Polsku:

29.11 Pila: Miejska Biblioteka Publiczna
1.12  Varšava: Wrzenie Świata
2.12  Krakov: Księgarnia Bona
3.12  Vratislav: Wrocławskie Promocje Dobrych Książek
4.12  Lodž: Festival Puls Literatury

 

Místo konání:
Łódź
Datum:

4.12.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala