Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.2.2006 0:00 - 0:00

JEDNA ČEŠKA V SOFII

Prezentace knihy Grigora Černeva o známé české režisérce bulharských animovaných filmů Zdence Dojčevé.Vydavatelství Ango Bojanov, 2005

 Kniha je věnována významné režisérce bulharských animovaných filmů Zdence Dojčevé.

Jako rodilá Češka začíná svoji tvůrčí dráhu v pražském Studiu kresleného filmu Bratři v triku. Od roku 1952 žije a pracuje v Bulharsku. To je právě období začátků bulharského animovaného filmu a Zdenka Dojčeva se hned zapojuje do pionýrského úsilí svých bulharských kolegů.. Ochotně sdílí své zkušenosti a sama čerpá další poznatky, hlavně od zakladatele bulharské animované školy Todora Dinova, který ji jmenoval svoji asistentkou.

Později jako režisérka debutovala spolu s Radkou Bačvarovou v roce 1958 filmem „Myšák a tužka“. První samostatný film „Malý potápěč“ realizovala v roce 1960. Od té doby vytvořila přes padesát kreslených filmů pro děti i dospělé, mezi nimi „Fotbalový míč“, Nenafukujte je!“. „Nedokončený“, „Díra“, „Drezúra“, „Vášeň“, „Akvárium“, „Horoskop“, „Comics“, „Hurá pro nosorožce“ aj. Její filmy byly promítány na známých světových i bulharských festivalech a mnohé z nich byly vyznamenány cenami v Cannes, Vídni, Edinburgu, Adelaide, v Římě, Teheránu, Varně, v Plovdivu atd.

Autorem knihy je známý bulharský filmový kritik Grigor Černev. V knize sleduje životní a tvůrčí dráhu režisérky. Její filmy analyzuje v kontextu s celkovým rozvojem bulharské animace a světového trendu, v souvislosti s tím zvláštní pozornost věnuje českému vlivu.

„Jedna Češka v Sofii“ je v určitém smyslu pokračováním průzkumů bulharsko-českých kulturních vztahů, kterým se Grigor Černev věnoval ve svých předchozích knihách: „České stopy u Ivana Vazova“ (2001), kde odhaluje dosud neznámé skutečnosti ve vzájemných literárních vztazích, dále „Jeden Bulhar v Praze“ (2003) – portrét filmového režiséra Rangela Valčanova.

Zvlášť pro tuto knihu byla uspořádána anketa, které se zúčastnili přední představitelé bulharské animace – kolegové a přátelé Zdenky Dojčevé. Důstojně hodnotí její tvorbu a doplňují charakter její osobnosti o zajímavé momenty.

Přiložena je kompletní filmografie režisérky.

Kniha je napsána obrazně a poutavě, s narůstajícím zájmem při její četbě. Je určena pro filmaře, teoretiky umění, studenty a všechny příznivce filmového umění.

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

7.2.2006 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Sofie


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala