Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2004 0:00 - 0:00

Jiří Bárta se Zlínskou filharmonií Bohuslava Martinů

Jiří Bárta v doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína zahá jí koncertní sezón 2004/2005 Koncertní haly v Barceloně. České centrum v Madridu se na tomto koncertě podílelo jako spoluorganizátor. V den koncertu bude barcelonskému publiku představena i putovní výstava Česká hudba. Více informací

Jiří Bárta

violoncello

Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století a brzy se dostal do mezinárodního společenství předních cellistů. Studoval v Praze u Josefa Chuchra a Mirka Škampy a v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a v témže roce také získal Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry, dirigenty a komorními tělesy, je pravidelně zván na přední festivaly a pódia (Edinburgh, Berlín, Bratislava, Pražské Jaro, Schubert Festival – Salzburg 1997, Teatro Colón v Buenos Aires, Suntory Hall v Tokiu, Wigmore Hall v Londýně, atd.).

Jeho CD u firmy Supraphon s názvem “Reflexe” byla vyhodnocena jako nejlepší česká nahrávka roku 2000 a dostala nejvyšší bodové hodnocení, jakož i ocenění “Klassik Heute Empfehlung” časopisu Klassik Heute. Nahrávka sonát Rachmaninova, Schnittkeho a Pärta s pianistou Mariánem Lapšanským obdržela cenu časopisu Harmonie “Zlatá harmonie” v roce 1995. Pro Supraphon dále pořídil kritiky ceněnou nahrávku Bachových violoncellových suit, živý záznam Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky, nejnověji pak společně s Janem Čechem nahrál kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a klavír.

Jiří Bárta je nadšeným propagátorem soudobé české hudby a úzce spolupracuje se skladateli jako jsou Marek Kopelent, Pavel Zemek nebo Petr Eben; od poloviny devadesátých let pravidelně spolupracoval s Josefem Sukem nejen při koncertech, ale i na nahrávkách děl Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Jiří Bárta hraje na violoncello Gagliano z roku 1785.

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

7.11.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

Carmen Picanyol


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala