Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2020 20:00

Jří Stivín exkluzivně pro Česká centra

Česká centra nabízí ve svém pilotním projektu exkluzivní live-stream hudební revue Dividlo Jiřího Stivína. Hudebník, Fotograf a filmař Jiří Stivín ve svém projektu Dividlo cituje ze známých obrazových kreací hvězdné elity českého i slovenského filmového a hudebního umění. Hudba a výtvarné umění je zde použito k neobvyklým improvizacím přímo na pódiu. Jde o one man show, kde nedílnou složkou celého představení je filmová projekce. Zazní barokní hudba, improvizace, jazz, šanson i mluvené slovo.

Odkaz na koncert online - Facebook zde. 

Jiří Stivín (*1942 Praha) je český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař.

Vystudoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval na Královské hudební akademii. Jeho hlavním oborem je jazz.

 Po návratu z Londýna založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. Později účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Spolu s Rudolfem Daškem vytvořil uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. V této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. S Milanem Munclingerem a členy souboru Ars rediviva také často vystupoval v proslulých Hovorech s flétnou a posluchači. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hru na flétnu. Věnoval se i tvorbě hudby pro film a divadlo. webová stránka

 

Dividlo

Divadelní vystoupení Jiřího Stivína je zaměřeno na prezentaci hudby, ať už jde o hudbu divadelní, filmovou, lidovou, ale i o vlastní skladby a improvizace na předem připravených základech. Tvořivý přístup J. Stivína k hudebnímu materiálu v nejednom ohledu překračuje obecně zažité představy o jazzu a zároveň boří hranice mezi jednotlivými hudebními žánry. Koncert je přizpůsobený divadelnímu prostředí. Scéna je tvořena jako malý obývací pokoj a scénář představení není nikdy jistý a vždycky to dopadne jinak. Vystoupení doplňuje projekce plná různých klipů.

LINK NA PŘÍMÝ PŘENOS k dispozici brzy.


 

 

 

Místo konání:
online
Datum:

25.4.2020 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala