Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.6.2018 - 12.8.2018

Josef Koudelka: Invasion Prague 68

České centrum Brusel v rámci bienále fotografie Summer of Photography představí v Belgii úplně poprvé výstavu „Invasion Prague 1968“ Josefa Koudelky. Výstava dnes již ikonických fotografií připomene padesáté výročí Sovětské invaze a to v Bruselské galerii Le Botanique – kulturním centru sídlícím v prostorách bývalé botanické zahrady. Le Botanique se řadí mezi nejvýznamnější a nejvíce navštěvované kulturní instituce a její dvoupatrový galerijní sál bude celý věnován výstavě světoznámého fotografa agentury MAGNUM. Scénografii zpracovalo české grafické studio Najbrt.

Josef Koudelka se narodil 10. ledna 1938 na Moravě. V roce 1961 promoval na ČVUT a později pracoval jako letecký inženýr. Poprvé začal fotografovat rodinu a své známé pomocí starého fotoaparátu Bakelit, později přešel na starý Rolleiflex. V roce 1961 uspořádal svou první výstavu v Divadle Semafor v Praze, kde se setkal s Annou Fárovou, významnou osobností československé fotografie, která se stala jeho spolupracovnicí a dobrou přítelkyní.

Dne 21. srpna 1968  bylo Československo obsazeno vojsky pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a skončilo tak období politicky a kulturně uvolněného Pražského jara. Kromě Prahy byla obsazena většina důležitých měst, krátce po příjezdu tanků a obsazení letišť, na kterých přistávala sovětská letadla s další vojenskou technikou. Josef Koudelka se den před událostí vrátil z Rumunska, kde zachycoval každodenní život tamních romských rodin, reportážní fotografii se nevěnoval a do té doby se nesnažil o zachycení žádné takto převratné události. To se ale změnilo během noci, kdy spontánně dokumentoval konfrontaci mezi Čechoslováky a sovětskými vojáky a dění v ulicích během následujících dní.

Jeho fotografie z tohoto bouřlivého období v Praze byly úspěšně propašovány ze země a našly cestu do Spojených států, kde je viděl Elliott Erwitt, tehdejší prezident společnosti Magnum Photos. Díky němu byly fotografie z invaze publikovány v CBS News a následně v řadě mezinárodních prestižních časopisů – ovšem pod pseudonymem „Prague Photographer“ alias P.P., jelikož zveřejnění autora by ohrozilo Koudelkovu bezpečnost i bezpečnost jeho rodiny. Trvalo šestnáct let, než se mohl Josef Koudelka přihlásit k autorství. Později za sérii dostal Zlatou medaili Roberta Capy.

I přes nepřiznané autorství fotografií ze srpna 68 nebyl pobyt pro Koudelku v normalizující se ČSSR bezpečný, a tak v roce 1970 Koudelka zůstal během jedné ze svých cest na Západ ve Velké Británii, kde žil následujících deset let. V tomto období zachycoval převážně náboženské festivaly a každodenní život v různých evropských zemích.  Roku 1971 se Koudelka připojil k fotografům společnosti Magnum Photos a zařadil se tak po bok takových jmen jako Henri Cartier-Bresson a Robert Delpir.  Mezi jeho další nejznámější projekty patří Gypsies (Cikáni, 1975) a Exiles (Exily, 1988).

Roku 1987 získal Josef Koudelka francouzské občanství. Ve Francii nadále žije a pokračuje v dokumentaci evropské krajiny. Na jaře 2018 byla Koudelkovi v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu otevřena jeho dosud největší česká retrospektiva.

Studio Najbrt v roce 2008 představilo publikaci „Invaze 68“, která kromě 250 fotografií nabízí také dobové materiály. Kniha vyšla v devíti světových nakladatelstvích a postupně ještě v dalších třech mutacích. Doprovodnou výstavu Invasion 68 Prague definovala práce na knize a dva zcela odlišné prostory galerií Aperture a Pace/MacGill v New Yorku. Od té doby výstava, stejně jako její autor, cestuje po světě.

Kdy: Od 14. června do 12. srpna, od středy do neděle od 12.00 do 20.00

Where: Muzeum Le Botanique, Rue Royale 236, Brusel

Vernisáž: 13. června od 18.00

Cena: 5.50€ plné vstupné, 4.50€ snížené vstupné (důchodci, studenti, skupiny, učitelé, JAP), 3.50€ (Bota’carte, studentské skupiny, uchazeči o zaměstnání) Skupinové prohlídky s průvodcem jsou k dispozici po rezervaci na 02 / 226.12.18. 

Použité fotografie: Caption © Josef Koudelka / Magnum Photos

Programová brožura bienále fotografie ke stažení ZDE.

Organizátoři a partneři výstavy:

 

 
 

 


Organizováno v rámci:


 

Místo konání:

Le Botanique

Datum:

Od: 14.6.2018
Do: 12.8.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala