Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.3.2014 19:00

Čtení a otevření výstavy k připomenutí 100 let od první světové války

Překladatel Antonín Brousek představí svůj nový překlad románu „Dobrodružství dobrého vojáka Švejka za světové války“ během čtení a rozhovoru. Zároveň bude zahájena výstava „Fotografové války“.

Dobrý voják Švejk, který dohání své nadřízené k šílenství, ale svým psíma pohledem a bizarními historkami se vždy vyhne potrestání stále ještě ovlivňuje způsob, jakým Němci vnímají své české sousedy. Román Jaroslava Haška byl i v Německu několikrát zfilmován a divadelně ztvárněn, do němčiny byl však doposud přeložen jen jednou: v roce 1926, tři roky po českém vydání jej přeložila Grete Reiner. Téměř o století později se nakladatelství Reclam rozhodlo pro nový překlad. Překladatel Antonín Brousek vynechává výrazy vztahující se k dobám monarchie, které dnes působí příliš komediantsky, a navrací románu modernitu.

Opravdovou válku připomenou mimo literární fikce působivé fotografie Gustava Broži, Jana Myšičky a Jendy Rajmana, kteří sloužili jako vojáci v rakousko-uherské armádě. Fotografie dávají nahlédnout do všedního života na frontě, v zázemí i ve vojenském lazaretu. Ožívají na nich časy, které už nikdo z nás nepamatuje.

Událost pořádá České centrum Berlín a Velvyslanectví České republiky.

Knihkupectví Bücher am Nonnendamm bude mít na akci prodejní stánek.

Vstup volný
Prosíme o přihlášení předem na veranstaltungen_berlin@embassy.mzv.cz nebo Tel.: 22 638 0 

Místo konání:

Velvyslanectví ČR, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

18.3.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala