Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.12.2012 19:00

Večer Karla Kryla, jeho písní a života ve Varšavě

Karel Kryl v Polsku byl a stále je velmi populární, je tu přirovnáván k jednomu z největších polských písničkářů Jacku Kaczmarskému. Hodně se o něm vyprávělo, hodně napsalo, s jeho životem i nejrůznějšími legendami kolem něj publikum seznámí znalkyně jeho tvorby Tatiana Witkowska, večer bude také plný Krylových písní.

V Polsku stále zůstává v paměti památné Krylovo vystoupení na tehdy neuvěřitelném Festivalu československé nezávislé kultury, který se konal v polské Wroclawi na podzim 1989. Sjelo se na něj tenkrát pět tisíc Čechů a Slováků, kteří ještě nemohli slyšet Kryla hrát doma. Z koncertu vyšla dokonce deska, s názvem „Karel Kryl zpívá ve Wroclawi“. Zpěvák  v Polsku potom mnohokrát vystupoval, mluvil jazykem našich severních sousedů, měl přátele mezi polskými básníky a zpěváky, mj. Jackem Kaczmarským či Antoninou Krzysztoń. Ta v Polsku také nahrála Krylovy písničky zpívané polsky (pod názvem Čas bez výčitek). Hodně populární  tu byl i jeho Veličenstvo kat, zpopularizoval jej polský kabaret Salon nezávislých, či později zpěvák Rafal Chojnacki.

Další prosincové „České úterý” se ponese v poetickém duchu písní Karla Kryla. Jeho tvorbu a život představí Tatiana Witkowska. Pojedná o významu jeho tvorby pro Čechy, o vztazích s Polskem, a také o současné interpretaci jeho skladeb.  Představené texty a hudební doprovod nám pomohou lépe porozumět odkazu Karla Kryla.

Projekt Českých úterků vznikl v rámci sítě Czech Centers a jejich generálního partnera, pivovaru Staropramen. Díky společnému úsilí se klub Bazar ve varšavské Praze změní každé úterý v základnu dobrého piva, dobré kuchyně a kultury na nejvyšší úrovni. A to všechno v českém duchu!

 

 

Místo konání:

Bazar, knajpa, klub, sklep: Warszawa, Okrzei 26 (w okolicy Dworca Wileńskiego)

Datum:

11.12.2012 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala