Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.1.2012 19:00 - 21:00

Karel Michal: „Bubáci pro všední den“ – prezentace knihy v polském překladu a vydání audioboooku

České centrum ve Varšavě srdečně zve 17. ledna v 19.00 hodin do knihovny Institutu reportáže „Wrzenie Świata“ na prezentaci knihy českého spisovatele Karla Michala „Bubáci pro všední den“ (Straszydła na co dzień).

O knížce i autorovi bude vyprávět její překladatelka do polštiny Dorota Dobrew. Současně představí knihu také ve verzi audiobooku. Budou čteny úryvky z knihy, např. o Bílé paní, která s francouzákem vystupuje z obrazu, či o latrínovém duchovi...

Více informací na: http://www.wydawnictwodobrew.pl/

Karel Michal (vlastním jménem Pavel Buksa, 1932, Praha – 1984, Basilej) nejprve soustružnický učeň, pak student medicíny, správce Nostické jízdárny, zednický přidavač a dlaždič. V 60. letech 20. stol. dramaturg Filmového studia Barrandov, nakladatelský lektor, po srpnu 1968 odešel do švýcarského exilu, kde působil jako profesor dějepisu, latiny a řečtiny na soukromém gymnáziu v Basileji.

Satirická kniha povídek „Bubáci pro všední den“ byla v pořadí 2. autorovou knihou. Vyšla v letech 1961 – 1967 čtyřikrát, v celkovém nákladu 100.000 výtisků, a stala se bestsellerem a kultovní knížkou šedesátých let. Hrdiny povídek tu jsou: Bílá paní, vykýřník, strašidlo armádní, plivník, pidimuž, člověkomedvěd a mrtvá kočka, zřejmě egyptská, se svými smrtelně logickými odpověďmi. Jak píše kritik Jiří Hájek: „Geniální blbost“ jeho dialogů „nepřipomíná nikoho menšího než Jaroslava Haška“. Však také první Michalovou literární cenou byla cena Jaroslava Haška.

Organizátoři: Vydavatelství Dobrew, Wrzenie świata

 

Místo konání:

Wrzenie Świata, księgarnia Instytutu reportażu, Warszawa, ul. Gałczyńskiego 7

Datum:

17.1.2012 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala