Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2019 19:00

Koncert: Karel Růžička Quartet představí Grace & Gratitude

Přijďte si vychutnat hudbu Karla Růžičky z jeho nové desky Grace & Gratitude.19:00 ve velkém sále
RSVP již brzy

Koncertní premiéra k dlouho očekávanému albu saxofonisty Karla Růžičky GRACE & GRATITUDE, které natočil se světovými jazzovými hvězdami - pianistou Jonem Cowherdem, basistou Johnem Patituccim a bubeníkem Natem Smithem. Album s nádherným analogovým zvukem sestává výlučně z Růžičkových vlastních skladeb, které ožívají precizní a invenční interpretací, v dokonalé souhře, energii a s jasně slyšitelnými náznaky radosti ze spolupráce.

Saxofonista a skladatel KAREL RŮŽIČKA žije již přes dvacet let v New Yorku. Poté, co jako mladý talent výrazně zazářil v 90. letech minulého století na jazzové scéně v Čechách (první vlastní album You Know What I Mean, alba formací The Four a Spring Rolls Quartet a album Flight, jež natočil se svým otcem stejného jména, legendárním pianistou), přesunul se do světové metropole jazzu, kde si vybudoval solidní hudební kariéru jako vyhledávaný spoluhráč (nejnověji v kapele Michaela Frankse) a pedagog. Již v New Yorku vzniklo Růžičkovo předchozí album Brooklyn Moods (2004) a nyní, po dlouhých 14 letech, na něj Růžička navazuje novinkou nazvanou Grace & Gratitude.

Růžička pro účely nahrávání vytvořil „superkapelu“ složenou z hráčů první jazzové ligy – tvoří ji kontrabasista a baskytarista JOHN PATITUCCI (spoluhráč takových veličin, jako jsou například Al Di Meola, Chick Corea, Wayne Shorter, Roger Waters, Mike Stern, Herbie Hancock, Paul Simon, Norah Jones), klavírista JON COWHERD (ve světě jazzu je znám především jako člen kapely Brian Blade Fellowship, jinak spolupracoval s umělci tak žánrově odlišnými, jako jsou Iggy Pop, Cassandra Wilson, Lizz Wright nebo Rosanne Cash) a bubeník NATE SMITH (dlouhodobě spolupracuje především s Davem Hollandem a Chrisem Potterem). Růžička svou novou kapelu pokřtil KAREL RUZICKA QUARTET a dal tím nenápadně najevo, že očekává její delší život, ať již ve studiu nebo na koncertních pódiích. Spřízněnost místem, kde všichni zúčastnění buď bydlí, nebo se zde narodili a kde nahrávky vznikly, dala název první skladbě alba Brooklyn Brotherhood (není bez zajímavosti, že fascinace touto newyorskou čtvrtí se promítla i do názvu nejnovějšího Patitucciho alba Brooklyn). Album sestává výlučně z Růžičkových vlastních skladeb vytvořených v rychlém sledu před natáčením na tělo přímo této sestavě a autor jej věnoval památce nedávno zemřelých členů své rodiny, včetně otce Karla, s nímž mnohokráte hudebně spolupracoval. Nahrávky byly pořízeny ve spolupráci s mistrem zvuku Aaronem Neveziem v brooklynském studiu Bunker analogovou cestou, mastering provedl věhlasný Tony Cousins v londýnském studiu Metropolis. (zdroj www.jazzport.cz)

Grace & Gratitude je k poslechu na www.animalmusic.cz, iTunes, Spotify a Amazon Music.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

21.2.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem