Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2018 - 3.6.2018

Knižní Arzenál 2018

V Kyjevě proběhne nejvýznamnější knižní veletrh Ukrajiny Knižní Аrzenál, tradiční mezinárodní událost významně ovlivňující zdejší knižní trh. České centrum v Kyjevě pořádá kromě prezentací knih také rozsáhlý filmový a literární program.

Akce si klade za cíl podporovat ukrajinské literární a umělecké prostředí i knižní trh přes mezinárodní výměny a předávání nejlepších světových postupů. Centrem zájmu festivalu je kulturní modernizace, sebevzdělávání a propagace čtení. Festival vnímá knihy nejen jako intelektuální produkt a vlastnost moderního životního stylu, ale také jako prostor pro inovace, který spolupracuje s dalšími tvůrčími odvětvími.


 

KNIŽNÍ VELETRH ARSENAL KYJEV - ČESKO-SLOVENSKÝ STÁNEK

30. 05. – 04. 06. 2018

 

hosté: Galina Miklínová, Karel Veselý, Radovan Auer, Peter Michalík, Michal Hvorecký, Peter Balko

výstava: (po celou dobu trvání veletrhu)

 • Výstava Československá státnost 1918 a Pražské jaro 1968
 • TIMO – Všechno bude
 • Nejkrásnější české a slovenské knihy z let 2016 – 2017

magazín: Czech.in (Mezitím na jiném místě… / Století českého komiksu)

 prodej: České knihy v ukrajinských překladech

 


 PROGRAM

30. květen 2018 – středa

 • 15:00 – 20:00 provoz Česko-slovenského stánku
 • 18:00 slavnostní zahájení knižního festivalu

 

31. květen 2018 – čtvrtek

 • 10:30 – 20:00 provoz Česko-slovenského stánku
 • 13:00 Professional Stage (Business scene) „This is not trash literature“. BraK Bratislava: From the niche publishing house to the niche festival, Peter Michalík

 

1. červen 2018 – pátek

 • 10:30 – 20:00 provoz Česko-slovenského stánku
 • 18:00 Stage „Futura“ Prezentace Středoevropského debatního klubu "Maidan", účastníci: Štefan Hríb, Lucie Řehoříková, Olha Kuchmara, Moderátor: Volodymyr Yermolenko

 

2. červen 2018 – sobota

 • 09:30 – 20:00 provoz Česko-slovenského stánku
 • 11:30 Prezentace knihy Lichožrouti – Galina Miklínová
 • 12:00 – 14:00 Dětský workshop Vyrob si svého Lichožrouta – Česko-slovenský stánek
 • 15:00 Stage Futura, debata: „About Trolls and Trolling“, Michal Hvorecký (Slovakia), Vadim Vasyutinsky (prezident ukrajinské Asociace psychologů politiky), prezentace knihy „Troll“

 

3. červen 2018 – neděle

 • 10:30 – 20:00 provoz Česko-slovenského stánku
 • 12:00 – 13:00 autogramiáda Galiny Miklínové na stánku nakladatelství School books
 • 12:00 Stage Kinozal (Cinema) „Behind the Line“. Debata s Peterem Balkem. ˇUčastníci: Peter Balko, Olexandr Wesselenyi, Iryna Zabiiaka, Lucie Řehoříková.
 • 14:00 – 15:30 Radovan Auer – debata - Business stage, 2nd floor. A book fair or a literature festival?
 • 15:45 Cena Sussany Roth – Česko-slovenský stánek
 • 16:30 Debata s Karlem Veselým, Česko-slovenský stánek

 

 


 

Výstava Československá státnost 1918 a Pražské jaro 1968

Interaktivní výstava Českých center, která se věnuje letošním "osmičkovým" výročím. Na několika dotykových obrazovkách nabízí návštěvníkům přístup k množství obrazových materiálů, zvukových záznamů, videí a textů k oboum významným českým výročím.


Karel Veselý, foto: Josef Chuchma, ArtZóna

Karel Veselý (*1976)

je kulturní publicista a spisovatel. V roce 2001 absolvoval FF Masarykovy univerzity v Brně, obory filosofie a anglický jazyk. Posledních deset let se živí jako kulturní publicista na volné noze se zaměřením na populární hudbu. Publikoval v Lidových novinách, HISVoice, Respektu, Novém prostoru či Reflexu. V současnosti jeho texty vychází na kulturním webu České televize ArtZóna, portálu Aktuálně.cz, příloze Salon deníku Právo nebo kulturním magazínu A2. Od roku 2016 působí jako editor hudebního časopis Full Moon a ČRo – Radio Wave. V roce 2010 vydal knihu Hudba ohně mapující dějiny tzv. černé hudby. V roce 2017 publikoval debutový román Bomba Funk, který byl Českým literárním centrem vybrán do Překladatelské soutěže Susanny Roth 2018 a nominován na studentskou cenu Česká kniha. Ve stejném roce vyšla i publikace zabývající se japonskou kulturou Planeta Nippon, jejímž je spoluautorem a za níž byl nominován v kategorii publicistika na cenu Magnesia Litera 2018. Jako spoluautor se dále podílel na knihách Made in Japan, Kmeny, Fordlandia nebo Křičím „To jsem já“.


Galina Miklínová, foto oficial

Galina Miklínová (1970) 

 Režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka vystudovala Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty (1991–1997). Absolvovala autorským filmem Biograf, který získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Její kreslené filmy byly uvedeny na řadě světových animovaných festivalů, Stuttgart, Aneccy, Rio de Janeiro, Tampere, Sao Paolo, Tokio aj.... Posledním počinem je její celovečerní animovaný film Lichožrouti.  Filmový debut byl oceněn jak v zahraničí, tak i na domácí půdě. Je také autorkou večerníčku O Kanafáskovi.

Kromě animovaného filmu se úspěšně zabývá ilustrací knih, ilustruje přední české autory, Pavla Šruta, Radka Malého, Petra Stančíka, Evu Papouškovou, Alenu Mornštajnovou, aj. Je také autorkou obálek k prvním vydáním Harryho Pottera (díly I-IV). Nejznámější jsou však asi ilustrace ke knížkám Pavla Šruta, Verunka a Kokosový dědek,  Lichožrouti, Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy.

Za své ilustrace obdržela řadu cen a nominací: např. v soutěži Ministerstva kultury o Nejkrásnější knihu roku, Zlatou stuhu, SUK aj.


 


Výstava: TIMO – Všechno bude

            

 

 

 

 

TIMO

Narozen do středostavovské rodiny na brněnské periferii s výhledem na dálnici pnutou do hlavního města. Zajíc pobíhající po brownfieldech,kde žijí lvi. Okusuje pravé úhly paneláků,trousí písmena. 

 

 

Místo konání:

Lavrska 10/12, Mystetskyj Arsenal

Datum:

Od: 30.5.2018
Do: 3.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala