Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.12.2019 - 17.12.2019

Odkaz scénografa Josefa Svobody připomenou sevillské #Svobodays

Revoluční český scénograf Josef Svoboda se opět stane hlavním tématem konference, která proběhne na Escuela Superior de Arte Dramático (ESAD) v Seville 16. a 17. prosince. Ta si dala za cíl seznámit dnešní studenty s prací a inovacemi, které do divadelního prostoru přinesl právě Svoboda. Na konferenci vystoupí český scénograf Martin Ondruš spolu s francouzskou doktorkou scénického umění Christine Richier.

Josef Svoboda je dnes považován za jednoho z nejdůležitějších scénografů 20. století. Jeho jméno i pracovní techniky jsou v divadelních kruzích známé po celém světě. Výrazně ovlivnil soudobé pojetí divadla, kde se zaměřil především na inovaci scénografických technik. Stopy, které po sobě zanechal, jsou znatelné i v současnosti. Jeho vliv je patrný nejen v dnešních divadelních představeních, ale i v návrzích výstav či plastickém umění. V květnu 2020 by Josef Svoboda oslavil 100. narozeniny.

 

Program bude upřesněn

Přednáška Christine Richier PhD. „Josef Svoboda: práce pro operu (vynálezy, patenty a jeho vztah v dramaturgii“

Přednáška Martina Ondruše „Psychoplastická scénografie: Případ Tristana a Isoldy“ 

Mezi 16. a 20. prosincem navíc proběhne setkání vyučujících a studentů ESAD v Seville se zaměřením na scénografii ve vztahu se #Svobodays 2020 a další tematický program

 

Martin Ondruš vystudoval pod vedením Jana Konečného scénografii na brněnské JAMU, kde poté začal i vyučovat. Kromě toho v současnost učí i na Fakultě výtvarných umění Masarykovy univerzity. Při své práci vystřídal hned několik oborů. Věnoval se nejen divadelní scénografii, ale i přípravě nejrůznějších výstav a instalací. Během své kariéry, která je úzce spjata s brněnským divadlem Husa na provázku, už stihl pracovat s předními českými režiséry, jako je Vladimír Morávek či J. A. Pitínský.

Josef Svoboda (Čáslav, 1920-Praha, 2002) byl český scénograf a pedagog, jeden z tvůrců divadla Laterna magika. Ve stopách svého otce vystudoval truhlařinu a později Ústřední školu bytového průmyslu v Praze. Od roku 1945 studoval jevištní výtvarnictví na Konzervatoři Praha a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se poté dlouhou část svého života věnoval pedagogické činnosti společně s Akademií výtvarných umění v Praze. Od roku 1948 působil jako scénograf v Národním divadle. V roce 1958, společně s bratry Alfrédem a Emilem Radokovými založili Laternu magiku, jež je považováno za první multimedialní divadlo na světě a v rámci divadla vytvořili představení a scénu pro československý pavilón na EXPO 1958. Laterna magika pracuje s různými žánry a technologiemi, s výsadním postavením tance, baletu, pantomimy a černého divadla. Během svého života se Svoboda podílel na scénografií více než 700 představení jak v České republice, tak v zahraničí a spolupracoval s osobnostmi jako Peter Ustinov, Leonard Bernstein nebo Laurence Olivier.

Akci pořádá ESAD Sevilla ve spolupráci s Českým centrem v Madridu a Divadelní fakultou JAMU.

 

Místo konání:
ESAD - Sevilla. Calle Pascual de Gayangos, 33, 41002, Sevilla
Datum:

Od: 16.12.2019
Do: 17.12.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala