Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2012 - 21.2.2012

Kopernikiáda s českým filmem

13. všeobecné dvojjazyčné gymnázium M. Koperníka ve Varšavě zorganizovalo při příležitosti již tradičního svátku svého patrona slavnostní Kopernikiádu. Během ní se bude konat také setkání s českou kinematografií.

V průběhu Kopernikiády budou promítnuty tyto filmy:
Smrt krásných srnců" - režiséra Karla Kachyni (1986). Spisovatel Ota Pavel nenapodobitelným způsobem popsal život své smíšené židovsko-české rodiny v předválečných a válečných letech. Karel Kachyňa se těchto povídek chopil a ve vlastním scénáři ke svému snímku je pospojoval v souvislé dějové pásmo. Výsledkem je působivý film, v němž se prolínají události úsměvné i vážné. Ota Pavel vtělil své dětství do postavy malého kluka přezdívaného Prdelka. V prosluněném kraji poblíž Berounky ho tatínek a "strejda" Prošek učí rybařit, a on zároveň pozoruje jejich přístup k životu.

Zemský ráj to napohled“ - režisérky Ireny Pavláskové (2009). Hořká komedie vypráví o tom, jak bylo možné přes veškeré obtíže žít v 70. letech, přežít a udržet si radost ze života, lásku a úsměv. Dospívání bývá komplikované, zvláště když se píše rok 1968, venku jezdí cizí tanky, doma se střídají tatínkové… a maminka si navzdory své vnitřní síle se vším nedokáže poradit…

Setkání doplní také vzdělávací historická výstava „Spolu / proti sobě? Rok 1968 v Československu a Polsku“ věnovaná dramatickým událostem v roce 1968, připravená českým občanským sdružením PANT.

Na projekci a výstavu jsou zváni žáci a rodiče spojeni s 13. gymnáziem ve Varšavě.

 

Místo konání:

XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, Warszawa ul. Józefa Bema 76

Datum:

Od: 20.2.2012
Do: 21.2.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala