Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.8.2020 - 16.8.2020

KoresponDance 2020

Česká centra srdečně zvou na mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance 2020.

 

 

KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice.

Každý rok na začátku července otevře KoresponDance dveře zámku Žďár nad Sázavou desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje fantastický zážitek se současným uměním té nejvyšší světové úrovně. Těšit se můžete již na osmý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z několika kontinentů.

KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu Korespondance Europe, který dal příležitost k uměleckému rozvoji více než stovce choreografů z několika zemí. Od roku 2013 je na scéně festival tak, jak ho známe dnes, tedy největší site-specific festival současného tance u nás, zároveň jediný festival současného tance v regionu Vysočina a především festival, který dlouhodobě a naprosto jedinečně pracuje s publikem.

KoresponDance přináší unikátní spojení genia loci barokního zámku se současným uměním, díky koncentraci celého programu do jednoho areálu vytváří opravdovou festivalovou atmosféru, a nejen zastřešuje sérii představení, zcela stírá dělící linii mezi umělci a publikem, kteří se všichni setkávají na centrálním prvním nádvoří, a v neposlední řadě uvádí neopakovatelná site-specific díla, která pozvané skupiny na zámku připravují i tři týdny před zahájením festivalu.

KoresponDance je výjimečný i programem, který každoročně pečlivě skládá jeho zakladatelka Marie Kinsky se svými spolupracovníky. Žďár nad Sázavou už přivítal hvězdy jako jsou Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones a zapsal se do paměti představeními Něžný bagr, Contigo, La Cosa a mnoha dalšími.

Festival získal pro roky 2017 a 2018 značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) a záštitu hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, zároveň je zařazen mezi VIP akce Kraje Vysočina a v roce 2018 získal podporu v rámci projektu Roundabout Europe z programu Kreativní Evropa.

Jeden ze zakladatelů Festivalu D’Avignon Jean Vilar budoval dnes kultovní událost s vizí, že opravdu dobrá představení osloví úplně každého. Na KoresponDance můžete každý rok vidět, jak se to skutečně děje. 

KoresponDance Online

 

KoresponDance online je sada devíti filmů z pozvaných představení KoresponDance 2020 exkluzivně připravená pro celosvětové publikum ve výjimečných zámeckých lokacích. A některé filmy můžete vidět přímo na festivalu.

Filmy uvidíte na našem Facebooku, YouTube, na Mall.TV, na facebookových profilech festivalu KoresponDance

 

 

Holektiv: Letkyně

Pátek, 14.08. 2020, od 18:00*Izraelského časuPojďte si s námi splnit sen o létání a zkusit si, jaké to je ztratit hlavu v oblacích! Tři odhodlané letkyně přímo na Pivovarském dvoře Zámku Žďár sestrojí letadlo a vy určitě uvěříte, že vzlétne nad zámek!

Letkyně jsou poetickou sondou do beztížného světa letectví, kde jsou výšiny, lety i pády jakousi analogií světa artistů. Vysoká akrobacie, tanec i herectví v pouličním představení, které vás okouzlí atmosférou prvních aeroplánů i ladností ženské akrobacie.

Koncept, interpretace: Andrea Vykysalá, Karolína Křížková, Eva Stará Hudba: Julie Lupačová Scéna: Matěj Forman Kostýmy: Marianna Stránská Výroba scény: Petr Pasler 

Představení vzniklo za podpory: La Fabrika, HAMU, Cirqueon, Cooltour, KinoNekino, MKČR, MHMP, SFK, Art District Praha 7.

 

 

Film Letkyně

Kamera a režie: Toni Laznik Střih: Šárka Sklenářová Produkce: Lenka Flory Asistent produkce: Eva Dryjová

Technické veden: František Fabián Poděkování: Blue Hills Pictures Úvodní slovo: Ondřej Cihlář

Vznik tohoto filmu iniciovalo a umožnilo Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA 

 

  

Eliška Brtnická: Enola

Sobota, 15.08. 2020, od 21:00*Izraeslkého času


Novocirkusové sólo na zavěšené hrazdě inspirované tématem přeživších atomový výbuch v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty. Syntéza japonské poetiky a brilantního artistického výkonu.

Eliška Brtnická opouští zajeté novocirkusové konvence, pracuje s hrazdou velmi neotřelým způsobem, na jeviště přináší jedinečný styl a silnou výtvarnou složku, vlastním tělem ilustruje skládání origami. Inscenace staví na fascinujících akrobatických prvcích, které jakoby mimochodem doplňují celou performanci. A je jen na divákovi, aby si během jejího sledování sám vystavěl příběh, který ho osloví… Protože jak říká sama Eliška, každý máme svoji malou válku a svoji tragédii. Pro KoresponDance online si Eliška svou hrazdu na Zámku Žďár zavěsila až do samotného podkroví bývalého opatství.

Koncept, choreografie, interpretace: Eliška Brtnická Supervize: Stéphanie N'Duhirahe Hudba: Stanislav Abrahám Pohybová spolupráce: Minh Hieu Nguyen, Ilona Jäntti, Jana Vrána Kostým a scénografie: Yumi Hayashi, Eliška Brtnická Světelný design: Vojtěch Brtnický, Vlado Veleta Produkce: Iva-Hedvika Zýková, Dagmar Bednáriková Ve spolupráci s: KD Mlejn, Cirqueon Zvláštní poděkování: Albin Warette, Denisa Vostrá, divadlo Yarmat, Jan Kohout.

Představení vzniklo za podpory / Supported by: MHMP, MKČR, KD MLEJN, městská část Praha 13, Cirqueon

 

 

Film Enola

Kamera a režie: Toni Laznik Střih: Šárka Sklenářová Produkce: Lenka Flory Asistent produkce: Eva Dryjová Technické vedení: František Fabián Poděkování: Blue Hills Pictures Úvodní slovo: Ondřej Cihlář

Vznik tohoto filmu iniciovalo a umožnilo Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA

 

  

Wariot Ideal & Petr Forman: Iluzionista

Neděle, 16.08 2020, od 19:00*Izraelského času

 

Nenapravitelný milovník divadla a notorický amatér předvádí během jednoho večera vše, co by chtěl každý znalec scénických umění vidět – operu, western, balet i horor. K vidění bude epochální dílo krále iluzí, který přímo před zraky diváků vyrobí velké divadlo.

Žánry, role i kostýmy se tu střídají jako na běžícím pásu a náš hrdina si ani nestačí všimnout, že zajatcem světa iluzí je především on sám. Soubor Wariot Ideal se s one-man kabaretem Vojty Švejdy nazvaném Iluzionista vrací ke svým počátkům a navazuje na někdejší úspěšné sólové klauniády. Iluzionista však není prostým návratem k moderní pantomimě, či klaunérii, ale umanutě vytváří eklektickou směs všech dostupných jevištních disciplín. Vojta Švejda zde představuje klasického antihrdinu, který se v umolousaných kulisách pokouší hrát velké divadlo, ať to stojí, co to stojí.

 

Interpretace: Vojta Švejda Režie: Petr Forman Hudba: Jan Kalivoda Světelný design: Jan Dőrner Produkce: Milena Dőrnerová
Technická spolupráce: Petr Horký a Jan Niesyt Výtvarná spolupráce: Josef Sodomka Kostýmní výtvarnice: Lenka Polášková, realizováno na dílnách LenMi Zvláštní poděkování: Matěj Forman, Veronika Švábová

Představení vzniklo za podpory / Supported by: MKČR, MHMP, SFK, MČ Prahy 7 a spolku MOTUS

 

 

Film Iluzionista

Kamera a režie: Toni Laznik Střih: Šárka Sklenářová Produkce: Lenka Flory Asistent produkce: Eva Dryjová Technické vedení: František Fabián Poděkování: Blue Hills Pictures Úvodní slovo: Ondřej Cihlář

Vznik tohoto filmu iniciovalo a umožnilo Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA

 

 


 

 


 

 

Místo konání:
Datum:

Od: 14.8.2020
Do: 16.8.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala