Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.5.2015 - 16.5.2015

Filmy Pavla Koutského se představí na festivalu v Ravenně

Výběr z krátkých filmů Pavla Koutského bude po úspěšném uvedení na filmovém festivalu v Bergamu k vidění také v divadle Rasi di Ravenna mezi 13. a 16. květnem 2015. Dílo českého režiséra bude představeno v rámci 16. ročníku festivalu krátkých filmů Corti da Sogni – Antonio Ricci organizovaného společností Circolo del Cinema Sogni. Filmy Pavla Koutského budou v Ravenně promítány ve spolupráci s festivalem Bergamo Film Meeting, který v březnu Pavlu Koutskému věnoval celou sekci, která uvedla jeho kompletní filmografii.

Na festivalu  Corti da Sogni bude uveden výběr toho nejlepšího, co Pavel Koutský během mnoha let své práce vytvořil. Ve středu 13. května proběhne prezentace Koutského tvorby, kterou povede prezident společnosti Circolo del Cinema Sogni Davide Vukich, a následně od 20:00 hodin budou promítány filmy Autoportrét, Kavárna, Laterna Muzika, Bilancování a Plastic People. Během dalších tří večerů budou uvedeny filmy Média, Romeo a Jiulie, Pygmalion, Dobrá Rada a Curriculum Vitae.

S více než dvaceti filmy se Koutský, společně s Janem Švankmajerem a Jiřím Bartou, řadí k nejvýznamnějším osobnostem českého současného animovaného filmu. Narodil se v Praze v roce 1957 a v hlavním městě také vystudoval filmovou a televizní grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Mezi jeho učitele patřil také Jiří Trnka, ústřední osobnost českého animovaného filmu. Již ve třinácti letech začal experimentovat s animací, v čemž pokračoval i při studiích na gymnáziu. V pouhých šestnácti letech pak získal první ceny za animaci a v roce 1984 zrežíroval svůj první profesionální film, Laterna musica, který je již charakteristický tím, čím se budou vyznačovat i jeho budoucí práce: hudba jako téma, spojující článek a strůjce rytmu animace. V roce 1986 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, groteskní komedii Curriculum Vitae, ve kterém divákovi poodhaluje, kolik tvrdé práce stojí za jeho letitou profesionální kariérou. Koutský je také představitelem jedinečného směru v rámci animovaného filmu, nazývaného “totální animací“. Vedle filmů je také autorem řady televizních spotů a znělek a působí jako učitel animace na pražské FAMU. Ve fázi přípravy je další Koutského film s názvem Husiti. Koutského tvorba se vyznačuje svěžím intelektualismem a hořkým humorem, kde je jedinec vydán na pospas systému – představující média, moderní technologie či ideologickou indoktrinaci – který s ním manipuluje a podrobuje si ho. V případě, že hrdina zvítězí, jedná se pouze o dočasnou iluzi. Koutský se osobně podílí na všech fázích procesu výroby svých filmů včetně obsahu, scénáře a animace. Je držitelem řady filmových ocenění předních mezinárodních filmových festivalů. V jeho sbírce nechybí Zlatý a Stříbrný medvěd z festivalu Berlinale (za Curriculum Vitae a Media) nebo cena FIPRESCI z festivalu v Annecy (za Media). Jméno Pavla Koutského je úzce spjato také s mezinárodním festivalem animovaného filmu Anifest pořádaného v Třeboni, pro který vytvořil logo, a kde figuroval jako jeden z vůbec prvních prezentovaných autorů.

 

Místo konání:
Teatro Rasi di Ravenna
Datum:

Od: 13.5.2015
Do: 16.5.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala