Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.9.2020 - 22.11.2020

Krištof Kintera: Konec legrace

Krištof Kintera, český sochař narozený v roce 1973 v Praze, navštíví Spojené království se svou doposud největší výstavou. Umělec, jenž je mezinárodně uznávaný za svá sochařská, často kinetická díla plná charakteristické energie a smyslu pro představivost, teď ve Spojeném království vůbec poprvé nabídne přehled těch nejnovějších, ale i archivních kousků. Výstava s názvem KONEC LEGRACE!, která se bude rozprostírat nejen v prostorách celé galerie, ale také v jejím okolí, poukazuje na aktuální problémy životního prostředí, kterým v současné době čelíme, čímž v kontextu aktuální klimatické situace nabývá zcela nové hloubky.

Kinterova tvorba, protkaná černým smyslem pro humor, odráží současné dění ve světě. Jeho díla se vyznačují rovnováhou mezi zdánlivou triviálností a pohromou, přičemž představují pronikavou a filozofickou kritiku hyperkapitalistických systémů, a to především v souvislosti s obavami ohledně ochrany životního prostředí: „Jsem si vědom naší odpovědnosti za drastické změny klimatu, vymírání druhů a všelijakých živých organismů, a je mi jasné, že dříve či později budeme čelit závažným problémům. Měli bychom se stydět. Já se stydím.“

Organizátorem výstavy je galerie IKON za podpory Velvyslanectví České republiky v LondýněČeského centra Londýn a Ministerstva kultury České republiky. Součástí výstavy je také katalog s texty od nezávislého kurátora a spisovatele Miroslava Ambroze a kurátorky galerie Ikon Melanie Pocock.

https://www.ikon-gallery.org/event/kristof-kintera/


Ilustrační foto: Krištof Kintera, Nervous Trees (2013). Reprodukováno s laskavým svolením umělce.


Krištof Kintera, I see I see I see (2009). Reprodukováno s laskavým svolením umělce.Krištof Kintera, My Light is Your Life – Shiva Samurai (2009). Reprodukováno s laskavým svolením umělce.Krištof Kintera, Praying Wood (2014). Reprodukováno s laskavým svolením umělce.

 

 

 

 

 

 

Místo konání:
IKON Gallery, 1 Oozells Square, Brindleyplace, Birmingham B1 2HS
Datum:

Od: 16.9.2020
Do: 22.11.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem