Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.4.2005 0:00 - 0:00

Kubelíkovo trio

Kubelíkovo trio se představí madridskému publiku v nově zrekonstruovaném Ateneu.

5Kubelíkovo klavírní trio bylo založeno v roce 1992 na počest slavného českého houslisty Jana Kubelíka a jeho syna Rafaela Kubelíka - světoznámého dirigenta. Kubelíkovo trio je složením soubor mezinárodní. Všichni členové však mimo jiné studovali v Praze. Praha a česká hudba se tak staly hlavním spojovacím článkem jejich umělecké činnosti.

 

Za dobu své existence vystoupilo trio ve většině zemí Evropy, Blízkého východu a v Japonsku. Na významných pódiích zahrnujících Londýnskou Wigmore Hall, Museum Auditorium Hall v Tel - Avivu, Beethovenhaus v Bonnu, Dvořákovu síň v Praze, Kioi Hall v Tokiu a v prestižních sálech v Bruselu, Paříži, Bernu, Basileji, Luxenburgu, Istanbulu, Ammánu, Bejrůtu a v dalších metropolích slavilo Kubelíkovo trio úspěch především s hudbou českých skladatelů ( A. Rejcha, A. Dvořák, B. Smetana, V. Novák, J. Suk, Z. Fibich, B. Martinů ). Ve svém repertoáru má však soubor dnes také většinu stěžejních trií světové literatury. K nejoblíbenějším autorům patří Beethoven, Čajkovský a Rachmaninov.

Nahrávky Kubelíkova tria jsou zaznamenány na labelech „EXTON“ Octavia Records ( Beethoven, Borodin - světová premiéra, Čajkovský, Rachmaninov ) EMI - Monitor ( Novák, Suk, Fibich ) a Digital Intermedia - GZ ( A. Rejcha - světová premiéra ).

Kubelíkovo trio též spolupracuje se symfonickými a komorními orchestry ( Beethoven, Voříšek, Martinů, Casella ) a se sólisty - violisty Josefem Sukem a Juri Gandelsmanem. K hlavním hudebně interpretačním prioritám Kubelíkova tria patří zvuková vyrovnanost všech tří nástrojů.

                                                                                                     

Japonská houslistka Shizuka Ishikawa začínala svou oslnivou uměleckou dráhu úspěchy na prestižních soutěžích H. Wieniawského v Poznani, královny Alžběty v Bruselu a F. Kreislera ve Vídni. Vystoupení s předními orchestry ( Gewandhausorchester, NHK Tokio, Česká filharmonie ad. ) ji zavedla na koncertní pódia celé Evropy a Asie.

 

            Violoncellista Karel Fiala, laureát G. B. Viottiho ve Vercelli a V. Belliniho v Caltanissetě, vystupoval jako sólista v zemích Evropy, Asie a Jižní Afriky. Koncertoval se Slovenskou, Moravskou i Severočeskou filharmonii a s mnoha komorními orchestry. Je zapáleným propagátorem violoncellových koncertů českých skladatelů z období klasicismu.

 

            Klavíristka Kvita Bilynská vystoupila již jako jedenáctiletá s Lvovskou filharmonií. Její talent se zúročil i na soutěžích  ( Kolín n/Rýnem, Barcelona, Cincinnaty ad.). Koncertovala s Pražskými symfoniky, Slovenskou, Brněnskou i Severočeskou filharmonií a jako sólistka se představila v zemích Evropy, Asie a USA. Od roku 1991 působí pedagogicky na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.     

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

9.4.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

ČC Madrid


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala