Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.8.2020 - 30.9.2020

Houslový koncert LA GRAN AVENTURA (Mark Berman, Gabriela Demeterová)

České centrum v New Yorku uvádí exkluzivní ukázku z houslového koncertu Marka Bermana „La Gran Aventura“, složeného pro věhlasnou houslistku Gabrielu Demeterovou. Newyorský klavírista a skladatel Mark Berman a Gabriela Demeterová, houslistka a violistka žijící ve Velké Británii, připravili exkluzivní ukázku pro publikum Českého centra New York jako upoutávku na jejich koncert, který bude mít světovou premiéru v České národní budově v roce 2021.

 

Video kredit: Gabriela Demeterová, Mark Berman

Hudební ukázku z „La Gran Aventura“ si můžete poslechnout na YouTube Českého centra. Všechny milovníky hudby také zveme do Českého centra v únoru 2021, kdy bude mít v České národní budově houslový koncert Marka Bermana a Gabriely Demeterové „La Gran Aventura“ světovou premiéru.

Houslový koncert Marka Bermana „La Gran Aventura“ je inspirován jeho mnoha životními zkušenostmi v hudbě, umění a cestování, které Mark nasbíral za celý svůj život. Tento zkrácený seznam zahrnuje, ale není omezen na: Prokofjevova Petra a Vlka, Mussorgského Obrázky z výstavy, Dvořákovu symfonie Z Nového světa, Picassa, Chick Coreu, Stravinského, André Previna, návštěvy Metropolitního muzea, běh, cvičení na klavír, Paříž na začátku 20. století, psaní, setkání a konverzace s lidmi, cestování a další...

Koncert začíná deklarací. Tato E moll část skladby je pevně určena klavírem/orchestrem, narůstá a vede k prvnímu vstupu houslí. Začínáme pomalu, skladba dlouze graduje, což vede k začátku našeho dobrodružství. Přidejte se k nám, naší první zastávkou je jižní pobřeží Španělska. Odtud cestujeme kolem celého světa na velkolepém a krásném dobrodružství skrze tajemství hudby!

 

  Gabriela Demeterová je světově úspěšná sólová houslistka a violistka. Vyhrála první cenu v soutěži Menuhin Senior a získala mnoho dalších hlavních cen. Je jedinou Češkou, která dosáhla ocenění tohoto rozsahu. Stala se ženou roku časopisu Prague Leaders Magazine. Gabriela Demeterová je jednou z předních světových sólových houslistek a violistek. Narodila se v Praze, začala hrát na housle ve věku tří let a své první veřejné vystoupení měla, když jí bylo pět. Má hluboké zázemí v klasické hudbě, do kterého také patřil její dědeček houslista Hynek Wolf, který studoval komorní hudbu u skladatele Leoše Janáčka a hrál premiéru jeho slavné houslové sonáty v brněnské konzervatoři. Demeterová má ve svých genech to nejlepší z tradice slavné české klasické hudby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a zejména Leoše Janáčka, jehož jasnou vizi a interpretaci jeho hudby a houslových sonát jí předal její dědeček osobně.

Gabriela žije ve Velké Británii v krásném kraji Shropshire a vystupuje na britských koncertních pódiích. V roce 2018 měla úspěšné recitály v Londýně, jeden z nich s názvem „Dvořák & others.“ Byla hostem Jima Hawkinse v BBC Radio Shropshire. V roce 2019 bylo její vystoupení a masterclass na RNCM Manchester přijaty se skvělými recenzemi. V roce 2019 zahájila svůj nový projekt „House Concert with Gabriela“, sérii exkluzivních živých vystoupení na svém Patreonu.

www.gabrielademeterova.co.uk

Foto: Gabriela Demeterová

 

Video kredit: Gabriela Demeterová

 

Mark Berman je mezinárodně uznávaný klavírista, skladatel a hudební aranžér. V současné době působí jako kapelník, klavírista a dirigent pro seriál „The Marvelous Mrs. Maisel“ oceněném Emmy. Berman vystupoval a nahrával s umělci jako Aretha Franklin, Gladys Knight, Jennifer Holliday, Carole King, Phil Ramone, Phoebe Snow, Eartha Kitt, Lesley Gore a mnoha dalšími. Vystupoval v Carnegie Hall, Radio City, Blue Note, Birdland a dalších.

Berman skládá a produkuje hudbu pro televizi a film – například „Nurse Jackie“ a „Royal Pains“, také ve všech šesti sériích seriálu „Sex and the City“ uslyšíte jeho klavír v kultovní znělce. Působí také na Broadwayi, dirigoval orchestry k muzikálům RentSmokey Joe's CafeBlood Brothers. Hraje na klavír a klávesy v muzikálech The Color PurpleBullets Over BroadwaySpider-ManThe Boy from OzHairsprayDreamgirlsRadio City.

Jeho debutová nahrávka, The Genesis Project, získala dobré ohlasy hudebníků i medií. Berman komponoval a vytvořil tuto jazz, R&B a funk skladbu se zaměřením na témata ekologie a lidských práv. Podle věhlasného newyorského jazzklubu Birdland se v jeho „hudbě ladně prolíná mnoho stylů - od klasického jazzu po sambu, R&B, gospel, hip-hop a rock… Je to vzrušující hudební jízda.“ Mark považuje za velkou čest, že světová premiéra jeho prvního houslového koncertu La Gran Aventura, proběhne právě v České národní budově v New Yorku v podání mimořádně talentované houslistky Gabriely Demeterové. Marka Bermana reprezentuje skupina Momentum Artists.

www.markbermanmusic.com  

Foto kredit: Sandrine Lee

 

Video kredit: Mark Berman

 

 

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.


 

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 19.8.2020
Do: 30.9.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala